Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

mrblar ben 27 yasindayim,panik atak nefes
darligi başladi biranda,yerimde duramiyorum
icim daralyo yemek yiyemiyorum,hastaneye
gittim dahiliye bolumune,tsh;8.47
cikti,yeniden tahlil yapildi anti tpo antikor
297.5 cikti doktor haşimato hastasisin
dedi,euthyrox 25 mcg tablet vrdi,sabah ac
karnina 1 tane iciyorum,ayrica esmax 10 mg
kullaniyorum,birde oroferon demir ilaci sabah
akşam kullaniyorum,demir;22 uibc;459
ferritin:3 hgb;10.9hct;33.8 mcv;71.8mch;23,1
rdw;15.9 mpv;11.5 istahimda gitti,midem
cayir cayir yaniyo,12 gun oldu ilaclara
başlayali,yardim edin lutfen cok kotuyum

Soru

İlaç düzenlemesi ve yan etkileri konusunda kendi doktorunuzun kontrolünde olmanız ve kendisine danışmanız gerekir. İnternet üzerinde ilaç tedavisi düzenlemesi ve yönlendirmesi yapılamamaktadır. Bu tür bir bilgi ve yönlendirme için sorununuzu ve gidişatınızı değerlendirmek gerekir.

Cevap

Merabalar ben 18 yasındayım ve regli olmadan once o kadar sınırlı ve duygusal oluyorum ki herşeyden bıkmış tukenmiş hissediyorum kednimi ne yapmama gerekiyor ? bu tip ruhsal sorunlar icin bilindik bir ilac var mı cok sınırlı oluyorum ve etrafındakilere ıstemeden bağırıyorum cevap bekliyorum

Soru

Sorununuz konusunda ilaç desteği alabilirsiniz ancak internet üzerinden ilaç konsuunda yönlendirme ve bilgilendirme yapılamamaktadır. Bu konuda bir doktora başvurarak sizin tıbbi geçmişinizde göz önünde bulundurularak uygun bir yönlendirme alabilirsiniz.

Cevap

Eşimlen yaklaşık bir aydan beri onun adet günlerinin verdiği sıkıntılar nedeniyle iletişimde eksiklerimiz vardı. Sonuç olarak dün akşam elbiselerimi makasla kesti. Sabah farkettim yaklaşık 4 sene öncede bıçakla üstüme geldi. Elinden almaya kalkarken elimden yaralanmıştım. Ne yapmalıyım? Bu böyle sürermi 2 çocuğumuz var.

Soru

Eşinizin kendi sıkıntıları ile başaçıkma konusunda yardım alması için bir uzmana başvurma konusunda ikna etmenizi öneririm. Bunun yanında yaşadığınız iletişim problemleri için çift olarak da yardım alabilirsiniz. Düzenli bir psikoterapi sürecinin yardımıyla yaşadığınız sorunlar aşılabilir. .

Cevap

Benim arkadasım her adet döneminde depresyona giriyor dünyadan ilişkisini kesiyor. Aynen yürüyen bir ruha dönüyor. Adet dönemin sonunda geçirdiği son günleri hiç hatırlamiyor . Adet döneminde ona karşı konuştuğun zaman insana mol mol bakıyor cevap vermiyor. Bu her dönem oluyor. Okuldan geri kalıyor. Gitmedigi doktor kalmadi. Ne yapmasi lazım. Ne önerisiniz?

Soru

Adnan bey adına sorunuzu cevaplandırıyorum. Herhangi bir tıbbi durum sözkonuu değilse adet dönemindeki dönemsel depresyona yönelik psikoterapi desteği almasını öneririm. Özellikle de EMDR yöntemi bu gibi durumlarda faydalı olabilmektedir.

Cevap

32 yaşındayım adet öncesi sendromu yaşıyorum. Her sene doktora gidiyorum kadın doğuma hiç bir sorunum yok. Ama ben adet öncesi aşırı gergin stresli tahammulsüz şiş ve uyku bozukluğu sorunu yaşıyorum.En son geçen ay gittttim. Yine bir sorun yoktu. Ama ben birde böyle zamanlarda takıntılı bir ruh haline bürünüyorum. Mesela dün gece uykumdan kalktım. Gecenin bir yarısı bir terleme sonra bir üşüme sonra yine terleme adetime 2 gün var. Sinirlerim bozuldu ve takıntı yaptım. Acaba dedim menapozamı giriyorum. Doktor herşeyin normal olduğunu sölediği halde tatmin olamıyorum. Aşırı kaygılı bir ruh halim var. Adetten sonra normale dönüyorum. Sürekli kafamda kaygı ve endişe oluyor. Ne yapabirim sizce..

Soru

Kaygı haliniz ve adet dönemindeki takıntılı ruh haliniz hislerinizi daha yoğun yaşamanıza neden oluyor. Bu konuda bir psikoterapi desteği almanıı öneririm. Bu kaygılarınızın temelinde geçmişle ilgili sindirilmemiş anılar ya da gelecekle ilgili kaygılar olabilir. Bu problemleri içsel olarak tetikleyen şeylerin belirlenmesi, etkili ve hızlı şekilde ele alınmasında EMDR yöntemini özellikle öneririm.

Cevap