Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Eşim şidete eyilimi olan biri ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım 16 yıllık evliyim 2 cocuğumuz var ofkesini kontrol edemiyor bende nasıl davranacağımı artık şaşırdım lutfen bana bir oneride bulunur musunuz

Soru

Mevcut durumunuzla ilgili söylenebilecek birçok şey bulunmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için internet sitemizdeki makaleler ve gazete yazılarını incelemenizi öneririz. Bunun yanında bir psikoterapi uzmanına başvurursanız size uygun bir yol çizilmesi için yardımcı olabilir.

Cevap

Sayın hocam 35 yaşındayım.ofke patlamalarım oluyor.sinirlendiğimde ağızımdan cıkanı kulağım duymuyor.kufur ediyorum ve şiddet uyguluyorum.bundan dolayıda hic memmun değilim.hem cevremdeki insanları kırıyorum hemde ailemi uzuyorum.tedavisi varmıdır.ne yapmam gerekiyor.yardımcı olursanız cok sevinirim.

Soru

Probleminizin farkında olmanız ve sorumluluğu alıyor olmanız çok güzel. Bu motivasyonunuzla birlikte bu probleminizi kesinlikli çözebilirsiniz. Bunun için iyi bir psikoterapistle görüşmeniz gerekiyor. Birkaç seanslık bir psikoterapi çalışmasıyla öfke kontrolünü öğrenebilirsiniz. Bunun yanında bir psikiyatrist kontrolünde ilaç kullanımı da faydalı olabilir. Dilerseniz merkezimizde yoğunlaştırılmış terapi çalışması konusunda yardımcı olabiliriz. Bu konuda merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Cevap

Erkek arkadışımın kendi kurduğu şeylere inanmak sonrasın da bunlara sinirlenmek hatta fiziksel şiddet uygulamak gibi sorunları var. Bunun üstesinden gelinebilir mi? Ya da ne yapılabilir

Soru

Arkadaşınızın bir uzman desteğine başvurması gerekmektedir. Kendisinde rahatsızlık duyduğu ve değiştirmek istediği noktaları belirleyerek bu noktalarla ilgili ilaç ve/veya psikoterapi desteği alabileceğini, uzmanlara sadece büyük problemlere sahip insanların başvurmadığını söyleyerek farkındalığını artırmaya çalışmanız faydalı olabilir.

Cevap

Hocam ''aile ici şiddet '' i içeren bir örnek olay yazmam gerekiyor. Bu örnek olayı bulunduğum bölgedeki ailelere uygulayacağım, bir araştırmada kullanacağım. Olayda bahsetmem gereken şiddet unsurları neler? Nasıl yazmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Soru

Adnan bey adına sorunuzu cevaplandırıyorum. Bu konuda söylenebilecek çok şey var. Öncelikle araştırmanızda ele alacağınız konuyu, hedefinizi spesifikleştirmniz gerekiyor. Bunun ardından yapacağınız araştırmanıza hazırlık aşamasında elektronk dergi veritabanlarına girerek aile içi şiddet anahtar kelimesini aratarak bu konudaki makalelere ulaşabilirsiniz. Böylece referans verme imkanınızda olarak aile içi şiddet unsurlarını görebilir (fiziksel, sözel, cinsel vb.), bu tür bir derlemenin nasıl olabileceği ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz.

Cevap

5 yaşında arda isimli bir çoçuğum var ve sürekli bir şeyleri bahane edip arkadaşlarına vuruyor. Acaba bu şiddet eğiliminin kaynağı nedir? Ne yapmamız gerekir. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Soru

Verdiğiniz bilgilerle bu konuda kesin bir yorumda bulunmak çok mümkün görünmüyor. Ailede şiddet varsa ya da abi ablalardan şiddet görüyorsa çocuk da kendi yaşıtlarına ve küçüklere şiddet uygulaya bilir. Bununla birlikte yeni bir kardeşin gelişi, evdeki sınır ve kuralların tutarsız olması veya başka fizyolojik problemlerde buna sebep olabilmektedir.

Cevap

Cevabınız için teşekkurler. Ayrıntılara girmek istememiştim. En yakın örneği vermek istiyorum. Yılbaşı gecesi 7 saat dersim vardı. Ayrıca nobetçi idim. Cumartesi günüde 20 lik yaş dişimi çektirmiştim. Ağrı yapıyordu. Eve gelince biraz uzanmak istedim. Ha bu ara yılbaşı için yemek hazırlıklarımı bir önceki günden yapmıştım. Uzanmak istediğimi söyledim yorgun olduğumu oğrencilerin bugun normal günlerden daha hareketli olduklarını anlattım. Odaya gidip uzandım. Yarım saat geçmeden elinde bir telefonla geldi arayan onun yiğeni idi. Yılbaşını kutlamak için aradığını soyledi. Benim bu günde neden yattığımı sordu. Her aradığında yorgun oluyormuşum. Falan filan. telefonu kapattım . Gelen telefondan rahatsız oldum. Sonra mutfağa gittim. Uzanmaktaki amacım geceyi biraz daha dinç geçirmekti .Olmadı. Arkamdan kendiside geldi. Herzaman hasta olduğumu falan filan işte ... Bağırmaya çağırmaya başladı. 10 yaşında bir oğlum var. Oda ne olduğunu anlamadı. Ürkek gözlerle bana bakıyordu. Zaten işin çocuk boyutu daha büyük bir dram. Ona hiç bir şey söylemedim. Gözümden yaşlar süzüldü. Bir nevi artık kendime acıyordum. Sessiz isyanım anlaşılamayaydı..

Soru

Anllattığınız örnek duruma bakılırsa hem sizin hem de eşinizin kendi içlerinde takıldığı noktalar var ve bu noktaları birbirinize aktarmakta zorlanıyorsunuz gibi. Bu iletişim problemleri eşinizde dışarı yansıyan öfke tepkilerine sizde de içe atılan üzüntü şeklinde yaşanıyor. Bir uzmandan destek almanızı öneriyorum. En ideali eşinizle birlikte bir çift terapisine başlamak. Düşünürseniz yardımcı olmak isteriz. Telefon numaranızı yazarsanız telefonla da bir ön görüşme yapıp nasıl bir yol izlemenizin faydalı olacağını konuşabiliriz.

Cevap

Eşim küçücük bir olumsuzlukta bile sürekli bağırıyor. Suçluyor aşağılıyor. Suçlu hep benim. Herşey için geçerli, dişim ağısa suçlu yine benim. 14 yıllık evliyim . Onunla yaptıkları hakkında konuşmaya kaltığımda dinlemiyor. Kapıyı çarpıp gidiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana yol gösterin lütfen

Soru

İçinde bulunduğunuz durumu daha iyi değerlendirip sağlıklı bir yol izlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Yazdıklarınız üzerinden birkaç şey söyleyecek olursam öncelikle ilişkideki problemlerin nedenleriyle ilgili temelde iki faktör bulunduğunu belirtebilirim. Bir tanesi kişinin kendisiyle alakalı etkenler (şu anda yaşadığı yaşam problemleri, olumsuz çocukluk yaşantıları, travmalar, duyguları kontrol etme eksikliği vb.) diğeri de partnerle alakalı etkenlerdir (sık bir şekilde yakınılması, empatik olunmaması, ilgisiz davranılması, pasif agresyon gösterilmesivb.). Yapılacak ilk işi ortadaki bu problemlerin nedenlerini iyi bir şekilde anlamaya çalışmaktır. Anlattıklarınıza bakılacak olursa eşinizin kendisiyle alakalı çeşitli etkenlerin ilişkiye önemli ölçüde yansıyor olduğu düşünülebilir ancak dediğim gibi resmin bütününü görmek için daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

Cevap