Aile

Makaleler

Aile İçi Şiddetin Sebepleri
İnsanın en mahrem alanı olan ve her türlü sıkıntının ardından sığınabileceği en önemli liman olan aileyi bazen şiddet kirletebiliyor. Toplumsal şiddet çoğu zaman görünür iken aile içi şiddet gizli kalır. Aşikar olduğu zaman da yasaların önüne çarpıtılmış geleneksel bakışlar girer, “özel hayattır”, “karı koca arasında olur böyle şeyler”, “babadır sever de döver de” gibi hamasi ifadelerle geçiştirilir.

Aldatılma Travma Etkeni
Aldatma genellikle 55-60 yaş arası erkeklerde gözleniyor. 40-45 yaş arası iş gücüne katılan kadınlarda da artış gözlenebiliyor. ABD’de erkeklerin %40’ı, çalışma hayatına giren kadınların da %38’inin eşini aldattığı tespit edilmiş. Yine Amerika’da yapılan araştırmalarda genelde 300 bin doların üzerinde kazananlarda yani yüksek gelirli kişilerde daha sık görülebiliyor. Sık seyahat edenler ve yüksek statüye kavuşanlarda risk artıyor.

Annenin Avuntusu
Yaradan’dan sonra insana en yakın varlıktır anne. O, Yaradan’ın merhametinin timsalidir. Onun kucağı cennet bahçesi, ayağının altı cennete giden yoldur. Canı yanan bir garip, memleketinden ayrılmış bir gurbetçi, şifa arayan bir hasta, cephede vatanı bekleyen bir asker bir yerlerde kendisini düşünen, ona dua eden, onun yolunu gözleyen bir anneyle teselli bulur. Yaşamdan ölüme hayatın her zerresinde annelerin izleri ve eserleri vardır. Hayatın bizatihi kendisi ve yaşayan her insan onların eseridir. 

Baba Gibi Diyar Olmaz
Araştırmacılar babanın rolünü inceledikçe onun hayat boyunca sürecek olan koruyucu, kapsayıcı, destekleyici, mücadeleci, başlatıcı, kural koyucu, akıl danışılan ve örnek oluşturan yönlerini daha iyi ortaya koymuşlardır. Bunun yanında baba ihmalinin, pasif olmasının veya yokluğunun her ne kültürde olursa olsun çocuğun bireysel, sosyal ve aile içi yaşantısında derin yaralar açtığını görmüşlerdir.

Boşanma Ençok Çocukları Etkiler
Günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biri de boşanmalardır. Bunun başlıca sebepleri geleneksel yapının değişime ve dönüşüme uğraması, kadının toplumsal rolünün güçlenmesi, ruhsal bozulmalar, stresin sebep olduğu iletişim sorunları ve ekonomik sorunlardır. Boşanma arzu ettiğimiz bir şey değildir. Ancak artık ilişki tıkanmış, taraflar tükenmiş ve yapılacak bir şey kalmamışsa sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir.

Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye
Uzunca bir süredir Ülke TV’de pazar akşamları “Mutlu Aile” isimli programı idare eden üroloji uzmanı Prof. Dr. İhsan Karaman’ın, bu programa katılan uzmanların da katkılarıyla oluşturduğu “Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye” kitabı nesil yayınlarından çıktı. Kitapta cinsel hayat, cinsellikle ilgili mitler, hurafeler, yanlışlar, bilinmesi gereken doğrular, cinsel sağlıkla ilgili bozukluklar ve çözüm önerileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmış.

Kaybettiğimiz Değer: Empati
İnsan iletişiminin en temel unsurlarından biri olan empati bir takım etkenlerle kaybolabiliyor ve insan iletişimini bozabiliyor. Bir nedenle bozulmuş olan empati yeteneği kazanmanın birinci yolu gerçek empatinin ne olduğunu bilmek ve öğrenmektir.

Evlilik Değil Rutinleşme Aşkı Öldürüyor
“Evlendikten sonra çok değiştin, beni hiç anlamıyorsun, beni artık sevmiyorsun” şeklindeki yakınmaları sıklıkla duyarsınız. Bu evlilikte rutinleşmenin bir sinyalidir. Evliliğin ilk yıllarında yaşanan sorunlar, çocuklar, günlük sorunlar evliliği sıradanlaştırmaya başlar. Eşler birer aşık iken sadece sorun paylaşan iki insan haline gelirler. Göz göze bakışmalar, dokunmalar giderek azalır. Hatta güzel sözler söylemek, sevgiyi ifade etmek gereksiz gibi görünmeye başlar. İşin daha da vahim tarafı bunun evliliğin doğasında var olan normal bir durum olduğuna inanılmasıdır.

Evlilikte Kavga Sebepleri
Tartışma evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Eşlerin birbirlerinin hassasiyetlerini anlamaları, sınırlarını bilmeleri ve sağlıklı bir ilişki zemini oluşturmalarında etkin bir iletişim şeklidir. Ancak tartışmanın kendine göre kuralları vardır. Eğer o kurallar ihlal edilirse çatışmaya dönüşür ve evlilik için bir tehdit halini alır.

Hiçbir Şeye “Hayır” Diyemiyorum
İnsan ilişkilerinde çoğu zaman ön planda olan değer duygusal ihtiyaçlardır. İlişkinin tatminliğini belirleyen en önemli konu duyguların karşılıklı doyurulabilmesi ve karşılanabilmesidir. Başka bir deyişle ilişkilerde temel kural iki taraftan birinin mağdur olmadığı bir etkileşimin yaratılabilmesidir. Eğer taraflardan biri rahatsız oluyorsa ortada gözden kaçan bir olumsuzluk var demektir. Bu olumsuz durum önceden fark edilemezse birikir ve ilişkiyi tıkanma noktasına getirir. Mesela değerlilik algısı üzerinden hayatını şekillendirmiş bir kişinin ilişkilerinde bu ihtiyacı karşılanmıyorsa kendisini engellenmiş ve mağdur hissedeceğinden mutsuz ve karamsar olacaktır. 

Kanser Evliliğe de Düşman
Ünlü reklamcı Ali Taran, yıllardır evli olduğu kanserli karısından ayrıldı. Bu olay ”acaba kanserli bir eşten ayrılmak etik midir?” tartışmasını da gündeme taşıdı.
Evet kanser maalesef insanın hayatını olduğu gibi evliliklerini de olumsuz yönde etkiliyor. İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, meşhur Amerikalı bilim adamları, 2001-2006 yılları arasındaki 5 yıllık zaman diliminde gözetim altında tutulan 515 beyin tümörlü hastanın boşanma oranlarını incelemişler.

Karı-Koca Kavgalarının da Kuralları
Geçen haftaki yazımda eşler arası kavgaların en sık sebeplerinden bahsetmiştim. Bugün de iletişimde uyulması gereken altın kurallardan bahsedeceğim.
Tartışma evlilikte olmaz olmaz bir yaşantıdır demiştik. Ancak kurallar dışı olduğunda kavgaya dönüşür ve evlilik ilişkisini sarsar.