Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Merhaba. Ben 2008 yılından beri bu hastalıkla mücadele ediyorum daha önceleri asla böyle bi rahatsızlığım yoktu çok sosyal ve insan ilişkileri iyi olan birisiydim şu anda 22 yaşındayım en son 2011 yılında askerdeyken bi atak gecirdim yani mani daha sonra 8 defa ekt uygulandı ve ilaç tedavisine başlandı yaklaşık 7 ay ilaç kullandım ve son bir senedir de kullanmıyorum şu anda durumum gayet iyiyim 2 ay sonra evlenicem acaba bu durum da evliliği sürdürebilirmiyim şu anda bazı olan sıkıntılarım takıntı şüphe duyma unutkanlık bunlar geçermi?

Soru

Bipolar ile ikgili atakları kontrol altında tutmak için bir uzmanla bağlantı halinde kalındığı ve durum stabil bir noktaya ulaştıktan sonra evlilik konusunda herhangi bir problem bulunmamaktadır. Bahsettiğiniz sorunlar hakkında yorum yapabilmek için ayrıntılı değerlendirme yapmak gerekmektedir. Dilerseniz bu konuda metkezimize başvurabilirsiniz.

Cevap

Merhabalar ben 30 yaşındayım. Küçüklüğümden beri bende bakışlarımla ilgili bir sorunum var. İstemsiz olarak karşımdaki kişi bana kendisine bakarken psikolojik rahatsızlığı olan insanlar gibi baktığımı, sabit bir şekilde baktığımı soyluyorlar. Kendisi hakkında kötü ya da sapıkca şeyler düşünen bir bakışla baktığımı söylüyorlar.Ama bu benim elimde değil. Bunun bende farkındayım ama gözlerim karşımdaki insana düşündüğüm gibi bakmıyor. Doktora da gittim ama kendimi tam ifade edemedim. Risperdal gibi ağır ilaçlardan anti depresanlara kadar bir sürü ilaç kullandım ama hiçbir faydası olmadı.Şimdiden çok teşekkürler

Soru

Durumunuzu daha iyi anlamak için ayrıntılı bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere bakılırsa EMDR yöntemlerinin kullanılması bu davranışınızla ilgili farkında olmadığınız noktaları keşfetmenizde ve böylece sorun üzerinde kontrol sahibi olabilmenizde yararlı olabilir gibi görünüyor. Bu konuda EMDR merkezimize başvurabilirsiniz.

Cevap

Babam panik atak hastası ve uzun zaman sonra fark edilerek teşhis konulabildi, şuan tedavisi devam ediyor. Bendeki panik atak durumunu fark etmem sıkıntılı bir donemimden sonra intihar girişimimden sonra ortaya çıktı ve ben asla bu kadar zayıf olabileceğimi düşünmemiştim.. internetten araştırdığım bilgilere ve bir doktor arkadaşıma danışmam üzerine bipolar bozukluğum olabileceği fikri uzerine yoğunlaştım. Aynı zamanda kendi kendime konuşma ve kısa çok gercekçi olmayan sanrılar görebiliyorum ama bunların sanrı olduğunun farkında olarak yaşıyorum. Hayatımda her şey birden bire değişti, aslında çoğu olumlu ama sanırım farkına varmadan kendimi çok zorladım. Acaba bu durumda ilaçsız tedavi ile bunu atlatmam mümkün olabilir mi?

Soru

İlaç kullanıp kullanmamanıza bağlı olmadan bir psikoterapi desteği almanız faydalı olacaktır. İyileşme sürecini hızlandırıp günlük işlevselliği bir an önce artırabilmek için ilaç desteği de almanız gerekebilir. Durumunuzu ayrıntılı olarak değerlendirmeden net bir şey söylemek zor. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olmak isteriz.

Cevap

Merhaba, benim küçük yaşlarımdan itibaren sosyal iletişimim bozuktu,yalnız bir çocukluk geçirdim. Ayrıca psikomotor davranışlarım da iyi değil örneğin bağcık bağlamayı ne kadar gösterseler de beceremiyorum. Şu an üniversiteye gidiyorum ve bir topluluk karşısında istediğim düzgunlukte bir konuşma yapamıyorum. Başkalarının ne düşünduğu umurumda değil ama yine de beceremiyorum. Ülkelerin bayrakları ve başkentleri gibi sınırlı ilgi gerektiren şeyleri iyi biliyorum. Sizce sosyal fobi miyim yoksa asperger sendromu mu?

Soru

Ayrıntılı değerlendirme yapmadan sosyal fobi ile asperger ayrımını yapmak güç ancak sosyal fobinin tipik özelliğinin diğerleri karşısında kişinin kendisini gözlemleyerek eleştirilme ile alakalı kaygılar taşımasıdır. Bu kaygı nedeniyle sosyal alanda problem yaşarlar. Bu problemler nedeniyle sosyal becerilerini yeterince geliştirme fırsatı da bulamazlar. Sosyal fobide de ya da asperger sendromunda de küçük adımlarla ilerlenen beceri eğitimleri çok faydalı olmaktadır. Sosyal alanda yaşadığınız güçlüklere yönelik beceri eğitimi konusunda bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Cevap