Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Ben küçükken abim tarafımdan cinsel istismara maruz kaldım 2 kere... ve şuan çok kötü hissetiyorum sanki kücükken anlamadığım tüm acılar şuan zihnimde vukuu buluyor pskolojim çok bozuk insanlarla ilişkilerimde erkeklere karşı br nefret ve cinselliğe karşı büyük bir soğukluk geldi asla evlenmeme uzak ülkelere gidip yaşamayı düşünüyorum bir fikir verin.

Soru

Cinsel taciz insanlarda daha sonraki yaşamı olumsuz olarak etkileyebilecek önemli yaralar açabiliyor. Bu yaranın iyileşmesi için olayı doğru bir şekilde analiz edip ele almak gerekiyor. Çoğu zaman ne yazık ki mağdurlar haksız yere kendilerini suçlamak vb. çeşitli düşünce yanılgıları içine giriyorlar. Travmalarda kısa sürede çok iyi sonuçlar veren EMDR terapisi desteği almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Dilerseniz merkezimizde size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Cevap

Kızım 6 yaşında, bugün 50 yaşındaki dul olan abim tarafından bikini bölgesine dokunduğunu söyledi. Ne yapacağım bilmiyorum. Kızıma dayısının yanında yatmamasını ve bir daha böyle birşey olursa bana anında sesli şekilde haber vermesini söyledim. Birde abime karşı nasıl davranmalıyım

Soru

Taciz durumlarında olayın çocuk için bir travmaya dönüşmemesi için sizin tutumunuz ve olayın tekrarından çocuğu korumanız çok önemlidir. Burada çok kaygılı bir tepki vermeyip uyarı sinyali konusunda yüreklendirmiş olmanız önemli. Bir süre çocuğun oyunlarında, resimlerinde bu olayı anlatıp anlatmadığını takip etmenizi, mümkünse dayı ile konuşup bunun farkında olduğunuzu ve tekrarına izin vermeyeceğinizi belli etmenizi ve kızınızla onu sıkmadan ve olayın altını çizmeden yakın takipte olmanızı tavsiye ederim. Kızınızda uyku, iştah sorunları beklenmeyen hareketlilik sese dıkunmaya duyarlılık ya da aşırı sakinlik duyarsızlık gözlemlerseniz hemen bir uzmana danışmanızı öneririm.

Cevap