Depresyon

Makaleler

Antidepresanlar Gerektiğinde Kullanılmalı
Depresyon dünyanın en büyük sağlık sorunlarındandır. En sık görülen ilk beş hastalıktan biridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporlarına göre sakatlıkların, işten ayrılmaların, işe devamsızlıkların, kazaların sebep olduğu yeti yitimlerinin 4. Sık sebebidir. 2020 yılında 2. sıraya yükselmesi ön görülüyor. Her yüz kadından 10 ila 25’i, her yüz erkekten de 5 ila 12’si depresyona yakalanma riski taşıyor. Bu kadar yaygın ve yeti yitimi sebebi olan bir hastalığın maliyetinin ileri düzeyde olacağı da kesindir.

Bir Futbolcunun İntiharı
Ünlü Alman kaleci Enke intihar ederek hayatına son verdi. Son yıllarda birçok olumsuz olayla karşılaşan, 2006 yılında kızını kaybeden, futbol hayatında sıkıntılı dönemler geçiren futbolcu ölümü seçti.

Depresyon Holding Batırır
Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili endişeler yaşamaya başlamış ve gereksiz kısıtlamalara gitmişti. Çocuklarıyla yaptığım görüşme sonrasında işle ilgili hiçbir sorunun olmadığı, babalarının bir iki aydır durgunlaştığı, işe gitmek istemediği, kaygılı olduğu bilgisini aldım. Depresyona girmişti ve bu yüzden işi kapatıp riske girmeden yaşama isteği belirmişti. 

Depresyon İlaçları Zaralı Mıdır?

Depresyon yüzyıllardır var olan bir hastalıktır. Eski zamanlarda depresyona giren bir insana hayatı bitmiş gözüyle bakılırdı. Çünkü bildiğiniz gibi depresyon kişinin yaşama enerjisini elinden alır. O zamanlar fazla tedavi seçeneği yoktu. Var olanlar da hastayı uyutmaya ve geçici olarak ruhsal sıkıntıyı dindirmeye yönelikti. Ancak yirminci yüzyılın son yarısında yapılan araştırmalar ve keşfedilen yeni ilaçlar umut oldu ve binlerce depresyon hastası hayata yeniden döndü.

Depresyon Okul Başarısını Azaltıyor
İnsan beyninin en önemli görevi ruhsal ve zihinsel performansı korumaktır. Ruhsal performans dediğimizde mutlu olmak, zevk almak, istek, motivasyon, ilgi, öfke kontrolü, rahat ve huzurlu olabilme anlaşılır. Zihinsel performansın belirleyicileriyse dikkat, konsantrasyon, bellek, karar verme, planlama, problem çözme, muhakeme etme gibi fonksiyonlardır. Eğer bir çocukta depresyon gelişirse hem ruhsal hem de zihinsel performans düşeceğinden okul hayatında başarısızlıklar gündeme gelecektir.

Depresyon Ve Travmalar Kontrolsüz Alışverişe Sebep Olabiliyor
Çağımızın özellikle kadınları etkileyen en önemli sorunlarından biri alışveriş hastalığıdır. Tüketimin alabildiğince pompalandığı günümüzde alışveriş tutkusu artık bir bağımlılık halini almıştır.Kişi gereksiz yere ve ihtiyacı olmadığı halde alışveriş yapar. “Kendimi tutamıyorum, alışveriş yaptığımda kendimi çok rahatlamış hissediyorum, ama sonra da pişman oluyorum” gibi ifadeler kullanır.

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Günlük hayatımızda bazen kendimizi mutsuz, isteksiz, ilgisiz, keyifsiz hissedebiliriz. Bu bir sebebe yönelik de olabilir sebepsiz de. Bu durum genellikle bir iki saatten birkaç güne kadar devam edip geçer. Ancak depresyonda uzun süre ve artarak devam eder. Kişi mutlu olamamaya, önceden yapıp da zevk aldığı şeylerden artık zevk alamamaya ve hayata karşı gitgide isteksiz olmaya başlar. Güne sıkıntıyla başlar, “bugün nasıl geçecek” diye hayıflanır, evden dışarı çıkmak istemez.

Elektroşok Tedavisi Şok Eder Mi?
Psikiyatride efsane olmuş tedaviler vardır. Bunların başında elektrokonvülsif terapi adını verdiğimiz EKT gelir. EKT’ ye halk arasında elektroşok adı verilir. Adında şok ifadesinin bulunması bu tedaviden korkulmasına, kaçınılmasına ve gerçekle ilgisi olmayan mitlerin doğmasına sebep olmuştur. “Eğer bir insan bir defa psikiyatri kliniğine yattıysa, hele bir de şok tedavisi olduysa artık iflah olmaz” gibi bir yanlış inanış söz konusudur. Bu inanış filmlere de konu olmuş, psikiyatri servisleri korkunç bir şekilde tasvir edilmiştir.

Geçmeyen Ağrıların Altından Depresyon Çıkıyor
“Doktor bey yıllardır bel ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor, yaptırmadığım tahlil, kullanmadığım ağrı kesici kalmadı. Ama yine de ağrım geçmedi. Baş ağrısı yüzünden hayatım alt üst oldu, ne yaptıysam bir türlü iyileşmedi” diye yakınan birçok insanla karşılaşmışsınızdır. Özellikle de kadınların böyle müzmin ağrı hikâyeleri meşhurdur. İşte bu tür geçmeyen yıllanmış ağrıların altından yüzde otuzla kırk oranında depresyon çıkıyor. İlginç bir başka istatistiğe göre de depresyonlu bireylerin yüzde altmışında ağrı yakınmaları görülüyor.

Kronik Yorgunluk Sendromu
Dinlenmekle geçmeyen yorgunluğun yanında bazı hormonal sistem, bağışıklık sistemi ve kas iskelet sistemi şikâyetleriyle seyreden bir rahatsızlıktır. Eğitimli, gelir seviyesi yüksek, çalışan kesimde ve beyaz ırkta daha sık görülen bir bozukluktur. Yaklaşık % 70 oranında kadınları ve özellikle 30-50 yaş grubunu etkiler. Hastalık çok iyi tanınmadığı için sıklıkla depresyon ve kaygı bozukluklarıyla karıştırılır ve gözden kaçırılır.

Manik Depresif Bozukluk
Duygudurum insanın mutluluk ve hüzün duygularının dengesini belirten bir terimdir. İnsan gün içinde bazen hüzünlenir, sıkılır, kederlenir, üzülür bazen de sevinir, neşelenir, keyiflenir, canlanır. Ancak normal ve sağlıklı bir insanda bu duygusal dalgalanmalar belli bir sınırın dışına taşmaz. Yani insandaki duygusal iklim genellikle yazdır. Gün içinde yağmur hatta dolu yağar, fırtına kopar, ama mevsim değişmez hep yaz kalır. Anlık değişmeler genel mutluluk ve ruhsal iyilik halini etkilemez.

Önemli Bir Toplumsal Sorun: İntihar
İntihar maalesef zaman zaman gündemi meşgul eden önemli bir toplumsal sorun. Bir gün önce acı bir intihar haberi Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden geldi. Sınıfındaki erkek arkadaşına “seni seviyorum” yazılı kâğıdı verirken öğretmenine yakalandığı söylenen bir kızımızın babasının tüfeğiyle canına kıydığı haberi yayınlandı. Haberde “töre korkusunun” buna sebep olduğu belirtiliyor.

Sonbahar Depresyonu
Sonbahara girdiğimiz şu dönemde bir domuz gribine bir de sonbahar depresyonuna dikkat etmemiz gerekir… Bazı insanlar sonbahar mevsimi geldiğinde kendisini mutsuz, keyifsiz, sinirli, gergin, motivasyonu azalmış, moralsiz, halsiz, yorgun, bitkin hisseder. Bazılarında intihar düşünceleri bile gelişebilir. Çoğu zaman sıradan bir bunalım gibi algılanan bu durum, genetik yatkınlığı olan bireylerde gündüzün kısalmasının yarattığı beyin melatonin dengesizliğiyle oluşur.

Tıbbi Hastalıklar Sık Depresyon Sebebidir
Depresyon çağımızın en büyük sağlık sorunlarındandır. Beyindeki kimyasal bir bozulma sonrasında ortaya çıkar. Sebep genellikle aşırı stres yaratan bireysel ve çevresel sorunlardır. Ancak bazı tıbbi hastalıklar da sıklıkla depresyon etkenidirler. Bunlardan bazı önemli hastalıklara göz atalım: