Dürtü Kontrol Bozukluğu

Makaleler

Aşırı Öfkeliyseniz Beyninizde Kimyasal Bir Sorun Olabilir
Öfke istenmeyen bir durum karşısında yaşanan kızgınlıktır. İnsanların kızgınlık ve sinirlilik yaşaması bir noktaya kadar normaldir. Ancak sınırı aşan bir durum oluşmuşsa eskilerin tabiriyle fevrilik veya öfke kontrol bozukluğu söz konusudur. Fevrilik ya bir temel kişilik ve davranış sorununa ya da beyinde gelişmiş bir yapısal ya da işlevsel bir soruna işaret eder.

Biriken Öfke Hasta Hasta Ediyor
Ünlü Alman kaleci Enke intihar ederek hayatına son verdi. Son yıllarda birçok olumsuz olayla karşılaşan, 2006 yılında kızını kaybeden, futbol hayatında sıkıntılı dönemler geçiren futbolcu ölümü seçti.

Depresyon Holding Batırır
Günlük hayatta sinirimizi bozan bir çok olayla karşılaşırız. Trafikte hatalı sollayanlar, sıkıştıranlar, işyerinde işini savsaklayanlar, hakaret eden patronlar, dengesiz müdürler, anlayışsız arkadaşlar, baskıcı ve bunaltıcı anne babalar, aşırı hırs, sorunlu insanlarla bu olayların bazıları. Çoğu insan bu durumlarda tepkisini direk gösterir. Ya bağırıp çağırır ya kavga eder ya da sağı solu kırıp döker. Kimisi de tepkisini içine atar ve biriktirir. Bu ikinci grup insanlar “olayları hep içime atıyorum, kimseye tepki veremiyorum, kimseyi kırmak istemiyorum, hayır diyemiyorum” diyen insanlardır. Öfkelerinin biriktirirler.

Çalma Hastalığı (Kleptomani)

Çalmadan duramayan bu kişiler genellikle aşağıdaki şekilde söylemler ya da düşünceler içine girerler:
“Markete gittiğimde oradaki çikolataları çalmak için inanılmaz arzu duyuyorum. Bunun yanlış olduğunu biliyorum. Direniyorum, geriliyorum. Sonra çalıyorum ve müthiş rahatlıyorum.  Ardından ise pişman oluyorum.”
“Çaldıklarımın hiçbir maddi değeri yok. Ivır zıvır, abur cubur vb.  ”
“Ben hırsız değilim”
“Çalmak için plan yapmadım. Düşünmedim. Sadece çaldım.”

Öfke Güzel Duyguları Yer Bitirir
İnsan olumlu ve olumsuz bütün duyguları bünyesinde barındıran bir varlıktır. En önemli duyguların başında da öfke gelir. Öfkeyi diğer duygulardan ayıran taraf tıpkı çarpma işlemindeki sıfır gibi bütün olumlu duyguları sıfırlaması ve bloke etmesidir. Tıpkı sıfır gibi çarptığı her duyguyu sıfırlar. Onun olduğu yerde başka bir duygu barınamaz. Kabil’le Habil’in kavgasından bu yana toplumları etkilemiş, birçok savaşa, zulme ve katliama sebep olmuş, yuvaları dağıtmış, ocakları söndürmüş bir duygudur öfke.

Saç, Kaş, Kirpik Yolma Hastalığı
Durdurulamaz bir saç, kaş, kirpik veya diğer vücut kıllarını koparma arzusu ile giden bir hastalıktır. Bu arzu aşırı gerginlik yaratır ve kişi ancak yolma işleminden sonra rahatlar. Trikotillomani de denilen bu rahatsızlık bir dürtü kontrol bozukluğudur. Genellikle ergenlik döneminde görülür. Kadınlarda erkeklerden 5-10 kat daha fazladır. İlk saç yolma davranışı, sıklıkla 12 yaşlarında ortaya çıkar. Saç yolma davranışına genellikle depresyon, taşkınlık, kaygı bozuklukları, alkol ve madde sorunları ve kumar oynama gibi diğer dürtü kontrol bozuklukları eşlik eder.