Fiziksel Hastalıklar

Makaleler

Baharı Bekleyen Hastalıklar
Baharda insan metabolizması değişir. Bu değişimle birlikte yorgunluk baş gösterebilir. Bahar yorgunluğu bir rahatsızlıktır ve önlem alınmazsa kronikleşir.

Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar. Negatif yüklü iyonların artması yorgunluk, halsizlik ve gerginlik yaratır. Buna taşıtların havayı kirletmesi ve sanayi atıkları da eklenince negatif elektrik daha da artar ve bahar yorgunluğu olarak bilinen duruma sebebiyet verir.

Hastayım Yaşıyorum
Hastayım yaşıyorum görünmez hayalinle
Belki birgün diye, beklerim ümmid ile
Çürüyor zavallı ruhum aşkının hasretiyle
Belki bir gün diye, beklerim ümmid ile
Udi Hrant Kenkilian’ın hicaz şarkısı. Küçük yaşta gözlerini kaybeden Hrant,yüzünü hiç görmediği, ama aşkından çürüdüğü sevgiliye olan hasretini böyle dile getirmiş. Şarkısının ilk mısraındaki ifade beni çok duygulandırır: “Görünmez hayal…” Göremeden hayal etmek, gönül gözüyle görmek ve o gönül gözüyle görülen sevgili için yanmak…

Kanser Ve Depresyon
Kanser,  biyolojik dengeyi bozduğu kadar psikososyal dengeyi de bozar. Kanserin tıbbi komplikasyonları ve kemoterapi ilaçlarına bağlı yan etkiler çok iyi bilinir. Bunlarla nasıl mücadele edileceği konusu sürekli araştırılır. Ancak psikolojik ve sosyal zararları için yeterince mücadele verilmez. Hâlbuki kanserlerin belki de en yaygın zararları psikolojiktir. Kanser hücrelerinin salgıladığı toksik maddeler direk beyin biyokimyasını bozarak psikiyatrik sorunlara yol açar.

Kansere Bağlı Ruhsal Sorunlarda Emdr Yöntemi

Kanser dünyanın medikal sorunlarının başında geliyor. Kişiyi gerek fiziksel gerekse ruhsal açıdan etkileyen ve yaşam kalitesini ileri düzeyde azaltan bir sorun. Yapılan araştırmalar ruhsal problemlerin kanserdeki yaşam kalitesini ve yaşam süresini en az fiziksel yakınmalar kadar etkilediğini ortaya koymuştur. Bugün kanser tedavisinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi açısından hızlı ilerlemeler kaydedilmiştir. Ancak kansere ruhsal destek konuları maalesef ihmal edilmiştir. O yüzden hastalar belki iyi bir biyolojik tedavi sürecinden geçiyorlar, ama kanserin sebep olduğu ruhsal sorunlar ortadan kaldırılamadığından kalitesiz ve mutsuz bir yaşam sürüyorlar. Hâlbuki kanserin en sık komplikasyonları ruhsal alanda olmaktadır.

Soğuk Ruhsal Havayı da Donduruyor
Yeryüzünün bembeyaz bir örtüyle kaplandığı karlı havalar, insanlara birçok güzellikleri sunuyor, ama bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. Kar ruhsal havayı da donduruyor. Kar şehir hayatını olumsuz etkilese de özellikle çocuklar için müthiş bir eğlence. O minicik kalpler anne- babalarıyla yaptıkları kardan adamın zevkine varıyor, kartopu oynuyor, coşuyor, eğleniyorlar. Bunlar tabi ki olması gereken hoş anlar. Temennimiz her çocuğun karlı havaları zevkine vararak geçirmesi.