Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Merebalar 30 yaşındayım hic evlenmedim bundan 3 yıl once bi oğretmene duygusal olarak bağlandım . unutamıyorum uc senedir huzenlendiğimde veya mutlu olduğumda aklıma hep o geliyor, ve iş hayatımıda etkşliyor napmam lazım şimdidn teşekkurler

Soru

Unutamama probleminizin temelinde birçok şey olabilir. Bağlanma problemleri, özgüven eksikliği, ayrılık travmasını geride bırakamamak, gelecek kaygısı, çocukluk dönemi travmalarınızın ilişki alanına yansımaları vb. Düzenli bir psikoterapi desteği alarak mevcut duygularınızı ele alarak hem geçmişteki bu kişiyi olması gereken yere oturtabilir hem de önünüze bakabilirsiniz. Psikoterapi alanındaki bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Cevap

Selam. ben 20 yasindayim, hala bir erkek arkadasim olmadi. ne zaman birisi bana biseyler yazmaga calissa hemen sinirli cevaplar veriyorum.her zaman "hayatimda bir erkek olacak" dedim, olacaksa "o" olacak olmayacaksa "denemem" dedim ama simdi bu durumum beni rahatsiz ediyor, cunku "kismetimi"kaciriyormusum gibi geliyor bana. ne zaman biri bana (tanimadigim birisi yani) bi laf etmege calissa bos veriyormus gibi sinirli sinirli konusurum sanki bu hareketlerimle "sen benim hayalimdeki insan degilsin neden beni rahatsiz ediyorsun?! ben seni aramadim ki ben seni hic tanimiyorum bile"sozleri geciyor ve buna gore davraniyorum.korkarim bu karakterimden dolayi kayb edeyim. lutfen bana yardimci olun. tesekkurler.

Soru

İletişim kanallarını kapamanız nedeniyle aslında karşınızdaki kişiyi tam olarak tanımamaya ve size uygun olup olmadığını anlamaya neden oluyorsunuz. Bu tutumunuzun temelinde çeşitli kaygılar, olumsuz düşünceler varsa bunları gözden geçirmeniİ öneririm. Yaşınız erkek arkadaş olması için geç değil, bunu bir problem olarak görmeniz kendinizi olumsuz hissedip yaşam kalitenizi kısıtlayabilir. Daha ayrıntılı bir değerlendirme yapıp sorunu daha iyi anlamak için bir psikoterapi uzmanına başvurmanızı öneririm. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Merhaba ben 17 yaşında bir erkeğim. Benim sorunum karşı cinsle yan yana gelince utangaç, çekingen bir tavır sergilemem. Ben bu sorunumun tamamen farkındayım ama elimden bir şey gelemiyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Soru

Karşı cinsle iletişim konusunda hangi olumsuz düşüncelerin olduğunu belirleyip bunları analiz etmek gerekiyor. Kendinize güvensizlik, eleştirilme, dışlanma gibi düşünceler olabilir. Bu konuda yazılmış kişisel gelişim kitaplarını okuyabilir ya da psikoterapi konusundaki bir uzmana başvurabilirsiniz.

Cevap

Merhabalar 19 yaşında üniversite oğrencisiyim. Bir kız arkadaşım vardı tam 3 kez ayrıldık ve ayrılma sürecine kadar ona mükemmel yaklaşırken ayrılalım dediğinde ara verelim dediğinde birden bire değişiyorum ve ona çok ağır ithamlarda bulunuyorum. En son ayrıldığımızda yine aynısı oldu ve arkadaşlarıma anlattığımda sende sinir bozukluğu kendine hakim olamama gibi bir durum var diyorlar. Ve ben bu kız arkadaşımdan kopamıyorum onu tekrar kazanmak istiyorum. O ise aşağılanmayı hazmedemeyerek uzak duruyor ciddi anlamda. Buna karşılık kendimi düzeltmek istiyorum sinirlilik, bencillik durumunu üzerimden atmak ve yeni bir psikolojiyle ona yaklaşmak istiyorum. Anlattığımdan yola çıkarak ciddi bir problemin eşiğinde olabilir miyim ? Ve ne tür bir yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Soru

Terkedilme kaygısı dediğimiz bir durumu yaşıyorsunuz. Bu kaygı nedeniyle sonrasında pişmanlık duyduğunuz ama o anda kendinize hakim olamayacağınız bir düzeyde yoğun duygular içine girip hareket ediyorsunuz. Bunun temelinde geçmişteki sindirilmemiş çeşitli konular ve olayların olduğunu görüyoruz. Şu anda yaşamakta olduğunuz problemler için psikoterapi desteği almanzı öneririm. Özellikle de EMDR yöntemi sizin için faydalı olabilir.

Cevap