Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Doktor bey iyi gunler. Bende kaygı bozukluğu hastalığı var hastalık takıntısı. Ben bundan kurtulamıyorum cırpındıkcada batıyorum. Hastalıkları duşune duşune artık gercekten hastalıklar cıkmaya başladı. Lutfen bana yardımcı olum ama lutfen kayıtsız kalmayın bu mesajıma nolursunuz.

Soru

Yaşadığınız problem uygun bir ilaç ve psikoterapi desteğiyle çözülebilir bir sorundur. Bu konuda merkezimizde yardımcı olabiliriz. 0212 291 53 18'den merkezimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Cevap

hocam selamlar icimde titreme kalp carpıntısı endişe heyecan mutsuzluk kafamda uğuldama dikkatimi birşeye verememe rahat nefes alamama tansiyon yuksekliği var altı sene once panik atak gecirmiştim ne yapmalıyım

Soru

Panik bozukluk ilaç desteğinin yanında birkaç seanslık psikoterapi tedavisi ile tamamen çözülebilir bir problemdir. Bunun için bir psikoterapi uzmanı ile düzenli bir psikoterapi çalışması içerisine girmeniz gerekiyor. Özellikle de EMDR terapisi panik bozuklukta kısa sürede etkili sonuçlar vermektedir. Dilerseniz merkezimizde bu konuda yardımcı olabiliriz.

Cevap

Hocam selamlar. ben askere gittiğim zaman şiddetli baş ağrısı ve nefes alma'da gucluk olarak başlayan rahatsızlıgım. 1-2 senedir ise toplum icinde duşuncelerimi soyleyememe,cekinme, başıma her an kotu bir şey gelecek hissi. hayatımla ilgili vereceğim kararlarda devamlı olumsuz olacak diye karar verememe, goz bebeklerimde buyume,aşırı dikkat dagınıklıgı, mimiklerimde, ellerimde,kafamda istem dısı hareketler olarak belirtiler vardır. 5 senedir bunu cekiyorum.anksyete bozuklugu olarak tanı konuldu. ilac tedavilerini saglıklı olarak tamamlamadım ve su an cok siddetli belirtiler yasıyorum. merak ettiğim bunun tedavisi gercekten olumlu oluyormu cunku ilac kullanırken bile bir şeye yaramıcak duşunceleri vardı ve bıraktım. gercekten anksiyete mi yada norolojik sinir hastalıgı tarzında bir durum soz konusu olabilirmi? şimdiden teşekkur ederim

Soru

Temelde yaşadığınız kaygı probleminiz kendisini fiziksel olarak beden aracılığıyla gösteriyor. Anlattıklarınıza bakıldığında anksiyete bozukluklarından sosyal fobi tanısı düşünülebilir. Ayrıntılı bir değerlendirme yapmadan net bir şey söylemek doğru olmaz. Genel olarak kaygı problemlerinin düzenli ilaç ve/veya psikoterapi desteğiyle birlikte iyi bir iyileşme motivasyonunun da yardımıyla ortadan kaldırılabileceğini söyleyebilirim. Kaygı problemlerinde özellikle de EMDR terapisi desteği almanız daha hızlı bir şekilde bu probleminizi yenmenizi sağlayabilir.

Cevap

Hocam selamlarımı iletirim. Ben 17 ay içkiyi bırakmak için adsız alkolikler grubuna gittim, İçkiyi bıraktım ama anksiyetem arttı ve semptomlar çoğaldı geri içkiye döndüm çünkü kuru ayık ve sıkıntısı eskisinden çok artmış biri oldum. Oradakilerin çoğu benim kadar kaygılı olmadı. Esas sorunum kafada uğuldama bazen azalıp bazen çoğalan ama 1 senedir geçmiyor. İçkide çözüm değil. Bırakcam. Bazen aklım hep o terapi grubuna suç atyor halbuki ben seçtim ama kafam karıştı. Yada arıza bende. Çok kötüyüm doktorum anksiyeteli depresyon dedi,kafa uğuldaman ondan dedi. 9 ay kulak çınlaması zannetmiştim oysa kafamdaymış. Hayattan keyif alamıyorum. Ölme isteği var. Sadece neden böyle oldum. Doktor ilaç vermesine rağmen olmadı. Gitmeyi bıraktım. Tam 1 sene gittim. Kurban olam hocam bu kafa uğuldaması neden. Gerekli bütün MR ları kulak MR, beyin tomgrafi hepsi temiz. Yataktan çıkamıyorum. Hep yatmak istiyorum. Doktorun tedavisine rağmen sonuç almamak daha ümitsiz yaptı. Saygılarımla. Umarım yazımı görürsünüz..

Soru

Kafa uğuldaması şikayetinizin fiziksel bir nedeni olmadığının söylendiğini belirtmişsiniz. Bu durumda psikolojik kaynaklı bedensel rahatsızlıklar olarak adlandırılan psikosomatik bir bozukluğa sahip olduğunuz düşünülebilir. Psikosomatik hastalıklar depresyon, kaygı gibi uzun süre devam eden, yüzleşilmeyen çeşitli duygu ve durumların farkında olunmadan bedensel yolla ifade edilmesidir. Psikosomatik hastalıklarda ilaç desteğinin yanında mutlaka bireysel psikoterapi desteği almanızı öneririm. Bu şekilde hem bu rahatsızlıklarınızdan hem de depresyon ve alkol probleminizden kurtulma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. Özellikle de EMDR yöntemi ile çalışan bir psikoterapiste başvurmanızı tavsiye ederim. .

Cevap