Kişilik Testleri

Kişilik Testleri

Kişilik Testleri

Objektif Testler

MMPI Testi
1939 yılında Starke R. Hathaway ve J.Charnley McKinley tarafından geliştirilmiştir. Klinik alanda en çok kullanılan testler arasındadır. Doğru, yanlış, bilmiyorum şeklinde cevaplandırılan 566 maddeden oluşmaktadır. 10 klinik, 3 geçerlik alt testi bulunmakta,  alt testler değerlendirilmektedir.
Projektif Testler
Rorschach Testi
Rorschach Mürekkep Lekesi testi, klinik alanda en çok kullanılan projektif testlerden biridir. Bleuler’in öğrencilerinden olan Hermann Rorschach, mürekkep lekeleriyle deneyler yapmış, bu deneyler sonrasında

Psychodiagnostik adlı bir kitap yayınlamıştır. Bleuer ve Jung’dan psikanaliz konusunda eğitim gören Rorschach, kendi adını verdiği Rorschach testini geliştirmiştir. Üzerinde mürekkep lekeleri bulunan 10 karttan oluşmaktadır. Puanlama ve yorumlamada içerik vb. birçok faktör hesaba katılmaktadır.

TAT Testi
TAT Testi klinik alanda en çok kullanılan projektif testlerden biridir. 1935 yılında Murray tarafından yayınlanmıştır. 41 karttan oluşan testte, erkekler ve kadınlar için ayrı kartlar, bir de boş kart bulunmaktadır. Yorumlama kısmında birçok kriter değerlendirilmektedir.
Beier Cümle Tamamlama
Sık kullanılan ve uygulanması kolay bir testtir. Beier Cümle Tamamlama Testinde, kişiye yarım bırakılmış bir dizi cümle okunur, kişinin bu cümleleri fazla düşünmeden, içinden geldiği gibi yanıtlaması istenir.

Etiketler:Kişilik Testi, Testler Kişilik Testleri, Kişilik Testler, Kişilik Testleri Çöz, Zeka Testleri, Karakter Testleri