Biriken Öfke Hasta Hasta Ediyor/h1>

Makaleler

Biriken Öfke Hasta Hasta Ediyor

Günlük hayatta sinirimizi bozan bir çok olayla karşılaşırız. Trafikte hatalı sollayanlar, sıkıştıranlar, işyerinde işini savsaklayanlar, hakaret eden patronlar, dengesiz müdürler, anlayışsız arkadaşlar, baskıcı ve bunaltıcı anne babalar, aşırı hırs, sorunlu insanlarla bu olayların bazıları. Çoğu insan bu durumlarda tepkisini direk gösterir. Ya bağırıp çağırır ya kavga eder ya da sağı solu kırıp döker. Kimisi de tepkisini içine atar ve biriktirir. Bu ikinci grup insanlar “olayları hep içime atıyorum, kimseye tepki veremiyorum, kimseyi kırmak istemiyorum, hayır diyemiyorum” diyen insanlardır. Öfkelerinin biriktirirler. Stres insan vücuduna girdiği zaman bir şekilde çıkacak yol arar. Aynı elektiriğin girdikten sonra bedenin bir yerinden çıkması gibi. Biliyorsunuz şiddetli elektrik çarpmalarında ayak topuğu gibi yerlerde patlamalar olur. Elektrik bu şekilde dışarı çıkar. İşte günlük hayatta biriktirdiğimiz stres ve kızgınlık da benzer şekilde etki yaratır. Küçük stres olayları birikir ve bir eşik üstü uyaranlar karşılaşıldığında dışarı çıkar. Öfke patlaması yaşayan insanların bir çoğu olayı tetikleyen etkenden ziyade bu birikmiş öfkeyi yaşarlar. 

BİRİKMİŞ ÖFKENİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR
Kalp hastalıkları: Birikmiş öfke kalp hızını gereksiz yere artırır ve sonuçta yorulmasına sebep olur. Öfke aynı zamanda kalp damarlarında daralma ve kriz etkenidir. 

Hipertansiyon: Tansiyon yüksekliğinin sebebi %5 oranında böbrek, kalp gibi rahatsızlıklardır. %95’inde etken bulunamaz. Etkenin bulunamadığı hipertansiyona “esansiyel hipertansiyon” adı verilir. Birikmiş öfke damar elastikiyetini bozar ve kalıcı hipertansiyon oluşur.  

Şeker Hastalığı: Biriken öfke metabolizmayı bozar ve şekeri yükseltir. Şeker hastası olanların çoğu öfkelidir. Ancak sanıldığı gibi hastalıktan dolayı öfkeli değildirler. Öfkeli oldukları için hasta olmuşlardır.
Ruhsal Bozukluklar: Birikmiş öfke kendisini depresyon gibi ruhsal bozukluklarla da gösterebilir. Hem öfke depresyona hem de depresyon öfkeye yol açar. 

Genleri Horlatır: Hepimizde bazı hastalıkların geni mevcut olabilir. Eğer bu genleri aktifleştirmemeyi başarabilirsek hastalanmadan hayatımızı sürdürebiliriz. Ama öfkeyi kontrol edememe gibi bir problemimiz varsa bu genlerin hortlama riski artar. O zaman genetik haritamızda var olan bir çok hastalık tetiklenir. Son yıllarda kanserlerin artmasının altında yatan en önemli etken birikmiş öfke ve strestir. 

ÖFKEYLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?
Eğer öfke hayatınızı etkilemeye başladıysa, ilişkilerinizi bozuyor ve beden sağlığınızı tehdit ediyorsa mutlaka bir psikiyatriste baş vurmalısınız. Modern psikiyatri artık bu tür sorunları daha çok ele almaktadır. Öfkeyi biriktirmeden yaşayabilmenin yolarını öğrenmek, birikmiş olan öfkeden kurtulmak mümkündür. EMDR gibi yöntemler yıllardır biriktirilmiş öfkenin sağlıklı bir şekilde uzaklaştırma ve zihni gereksiz yüklerden kurtarma konusunda son derece başarılıdır. Antistres ilaçlar da öfkenin bedenesel etkilerini ortadan kaldıurmada etkindirler. Bahsettiğimiz hastalıklara sahip bireylerin psikiyatrik yardım almaları hastalıklarının iyileşmesi açısından çok önemlidir.