Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Hocam 1 senedir aşiri derecede sinirliyim kendime hakim olamiyorum gozum donuyo sevgilime vuruyorum sinirden o dereceye bile gelebildigim oluyor. Sevgilimi kaybettim bana duzelmemi soyluyo nasil duzelerim oneriniz varmi yardimci olurmusunuz

Soru

Sinirlilik probleminizi çözmeniz konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için bu türdeki kişisel gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz. Buna rağmen yine de kendinize hakim olmakta zorlandığınızı ve stresle başaçıkma konusunda çaresiz kaldığınızı hissediyorsanız bir psikoterapi uzmanına başvurmanızı öneririz. Bu şekilde size özel bir program hazırlanacaktır. Kronik sinirlilik problemlerinde geçmiş sindirilmemiş olumsuz olayların önemli bir etkisi bulunmaktadır ve EMDR terapisi ile kısa sürede bu etkileri önemli ölçüde kenarda tutabilmek mümkündür.

Cevap

hocam ben son 1 senedir el terlemesi başladı.okuyorum stresten dolayı ve kafama biraz takıyorum testler yaptırdım bişey cıkmadı psikolojik olduğunu duşunuyorum ne yapmam gerekiyor ve kafama takmamaya calışıyorum ama atamıyorum kafamdan

Soru

Okul stresi konusunda alacağınız birkaç seanslık psikoterapi desteği yaşadığınız bedensel tepkilerin ortadan kalkmasını ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu konuda bir destek almanızı öneririz.

Cevap

Hocam merhabalar işyerinde patronum sigara iciyor dışarda desen kahvenin dışarısında herkes sigara iciyor bana zarar verdiğini duşunuyorum cok korkuyorum bu sigaradan benim birşeylerimi eksilttiğini duşunuyorum nolur yardımcı olun lutfen bu rahatsızlıktan nasıl kurtulabilim nasıl rahat olabilirim faverin + risperdal ilac tedavisi kullanıyorum ama işe yaramıyor nasıl gecer bu takıntı rahatsızlığı nasıl rahat olabilirim ?
sigara icenler 2 paket 3 paket kafaya takmıyor ben icmediğim halde yanımda iciliyor rahatsız oluyorum ne diyorsunuz birşey olmaz deyin duşunmeye değmez deyin?
sigara icerken bir nefeste 2 milyon hucre oluyormuş benim hucrelerim hep oldu o zaman ben niye yaşayayım? cok kotu oluyorum aklıma sigara takıntısı geldiğinde ne yapmamı onerirsiniz ayrıca bu okb'den nasıl kurtuluruz ilac iciyorum + calışıyorum başka nasıl gecer bu hastalık birşeyler soyleyin şunu yap deyin gecer deyin nasıl rahatlarız yani rahatlama yontemlerini soyleyin calışmak aslında rahatlamaktır bence ama daha başka ne soyleyebilirsiniz ? sigara bizim en buyuk duşmanımız bunu ben biliyorum takıntıyı yenmek icin ne yapabiliriz ne soyleyebilirsiniz bir mucize yaratın rica ediyorum bu hastalık nasıl gecer merak ediyorum cevabınızı bekliyorum heyecanla kolay gelsin

Soru

Takıntılarla ilgili söylenebilecek ve yapılabikcek birçok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kitaplardan faydalanabilirsiniz. Takıntıların en önemli özelliği gündemde tutuldukça daha da artmalarıdır. Düşünmemeye çalışmakta aynı şekilde gündemde tutmaya neden olmaktadır. Örneğin. ben beyaz bir fili düşünmeyin desem hemen akışınıda beyaz bir fil görüntüsü oluşacaktır. Size önerim ilaç desteği dışıbda psikoterapi desteğide alarak bu sorunu daha sistematik olarak ele almanızdır. Özellikle de EMDR terapisini öneririm.

Cevap

Merhaba,öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Tavsiyelerinizi göz önünde bulundurarak size birkaç soru daha sormak istiyorum. Bir Psikosomatik ve migren hastası olarak emdr terapisinin yararlı olacağını düşünüyor musunuz? Bir de ilaç tedavimi bıraktıktan 1 ay sonra,aynı şikayetlerimin devam etmesi dışında hergün dejavu olmaya başladım.Sizde bu dejavuların nedeni ne olabilir?

Soru

EMDR terapisinin migren ve diğer psikososmatik bozukluklar konusunda özel yöntemleri bulunmaktadır ve kısa oldukça etkili sonuçlar verebildiği görülmektedir. Düzenli bir pikoterapi desteğiyle birlikte temelde yatan problemlere ulaşılıp kontrollü ve güvenli bir şekilde ilerlenebilmektedir. İlaç konusundaki sorunuzu da size ilacı veren doktorunuza sormanızı öneririm. Durumunuzu bir psikiyatristin ayrıntılı olarak değerlendirmesi ve buna göre bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Cevap

Merhaba,ben 19 yaşındayım.Psikosomantik hastasıyım. Bazı şikayetlerle noroloğuma gitmiştim. EEG, MR gibi testlerden sonra beynimde hiç birşeyin olmadığını belirlendi. Psikiyatriye gittim ve 8 ay önce psikosomotik tanısı konuldu. Şikayetlerim ise şunlardı:Koku ve görme halusinasyonları,belirli bölgelerde hissisleşme,baygınlık,baş dönmesi,baş ve karın ağrısı,sosyal alanlarda sinir krizleri ve depresyondu.6 ay boyunca psikosomatik tedavisi gordum. Birçok şikayetimden kurtuldum. Fakat devam eden bir depresyon söz konusuydu.Major depresyon tanısı koyuldu. 2 hafta tedaviyi sürdürdüm.sonra kendi kararımla bıraktım. İlaç kullanmayalı 1 buçuk ay oluyor. Aynı şikayetleri yaşamaya başladım. Fakat ilaç kullanmak istemiyorum. Başka nasıl düzelebilirim. Hipnoz,akupunkdur ve psikolog tedavisi beni iyileştirebilir mi?

Soru

Psikosomatik bozukluklar psikolojik gerilimlerin bedene yansıması olarak özetlenebilir. Bu nedenle içsel dünyanızdaki çatışmaların analiz edilip ele alınması mevut şikayetlerinizden kurtulmanız da önemlidir. Düzenli bir psikoterapi desteği bu amaca ulaşmada faydalı olacaktır. Psikoterapi konusunda uzman bir psikolog ya da psikiyatriste başvurmanızı öneririm.

Cevap

Bir yıldır bacaklarımda ağrım vardı ,psikomatik ağrı dediler,üç aydır terapi görüyorum, ağrılarım azldı,ancak şimdide, zamanı belli olmayan anı düşme ve kendimden geçmem oluyor. Geçen gün bu şekilde merdivenden inerken aniden kendimden geçtim ve düstüm. Bu hastalığın seyrimi yoksa baska bir rahatsizlık olabilirmi, daha önce tüm norolojik tetkiklerim yapılmıştı, sorun yoktu. Tesekkür ederim.

Soru

Durumunuzu ayrıntılı olarak değerlendirmeden bir şey söylemek zor. Psikosomatik bozukluk ile ilgili probleminizle bağlantılı olabilir. Terapistinizle o güne dönerek bu konuda ayrıntılı bir analiz yapmanızı öneririm. Panik bozukluk ya da başka bir durum olup olmadığını belirlemek gerekiyor.

Cevap

1 seneden fazla vücudumun her yerinde ağrı var kaslarda, spastik colon lactose intolearantie huzursuzluk korku hypospadie var ve korkularım direk olarak vücuduma yansıyor. çesitli ilaçlar yazıldı. Kullanamadım. Fibromalji var mı onu merak ediyorum, ne yapabilirim.

Soru

Saydığınız bütün rahatsızlıklar bizim psikosomatik hastalıklar başlığında ele aldığımız rahatsızlıklar. Psikosomatik hastalıklar sebebi psikolojik olan bedensel hastalıklardır. Deri, mide, barsak, alerjik hastalıklar bu kategoride yer alan önemli hastalıklardır. Bu tür rahatsızlıklar genelde bilinçaltına itilmiş travmatik olayların bedensel olarak hatırlanmasıdır. Birçok travmatik olay insanda bedensel tepkilere sebebiyet verir. Bunu otonom sinir sistemi üzerinden yaparlar. Örneğin adrenalin gibi stres hormonları midede asit artışına bağlı ülserlere, barsakta düzensizliklere, bağışıklık sisteminde zayıflamaya bağlı alerjik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu tür rahatsızlıklarda ilaç tedavisinden daha çok travma terapileri faydalı olmaktadır. Size tavsiyem böyle bir programa dahil olmanızdır..

Cevap

Merhaba ben ilginç bir sorun yaşıyorum. İyi mi kötü mü bende bilmiyorum ama son iki yıldır bunu hissediyorum. Kendimde temiz biriymdir ama aşırı sabuna ilgim oluştu. Hep sabunla yıkanmak istiyorum bazen yiyesim geliyor ama yemiyorum sadece hep sabunla oynamak istiyorum neden bu his oluşuyor.

Soru

Sabunla oynamanız sabunun kimyasal veya fiziksel durumuna yönelik mi yoksa temizlenmeye yönelik mi bilemiyorum? Eğer bu durum sizin günlük yaşantınıza etki etmiyorsa sorun yok. Ama sabunla oynamak sizi işlerinizden, sosyal aktivitelerinizden alıkoymuyorsa sorun yok. Ancak alıkoyuyorsa bir psikiyatra danışmanızda yarar var.

Cevap