Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

İyi gunler,ben 50 yaşında aktif calışma hayatında olan bir bayanım.Bu yaşıma kadar kafa dengi bir arkadaşımız olmadı.Eşim ve cocuklarımdan başka dert ortağım yok.Cevremde en yakınlarım akraba anne kardeş herkes işlerine yaradığımız zamanlar
aradılar.Biz de ilişiğimizi kesiverdik ama hatalarını anlatarak konuştuğumuz halde kabullenmediler bunun icin bizde ilişiğii kestik.Calıştığımız yerde de
bir iki sefer konuşmadan sonra etrafımızda kimse kalmıyor.Duyduğuma gore her şeyden bilgisi
var,akıllı fazla acık sozlu demişler.Yaşamda nice
yıllar değişik tecrubelerimiz oldu yeri geldiğinde bu tecrubelerden tabiki faydalanacağız.Ama hep yalnız bırakılıyorum.Sebebini bulamadım.Kişilere soracak kadar da durustum ama sadece tebessum ediyorlar.Hakkımda kotu de konuşmuyorlar.Fakat cozemedim yapayalnız kaldım.Care olarak ne onerirsiniz.Şimdiden teşekkurler.

Soru

Bahsettiğiniz durumların temelinde ne gibi etkenlerin olduğunu ayrıntılı şekilde analiz edebilmeniz için birkaç seanslık bir psikoterapi desteği almanız gerekmektedir. Bilinçdışınızdaki etkenleri ölçen testler de bu süreçte faydalı olmaktadır. Dilerseniz test uygulaması ve psikoterapi süreci konusunda merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Merhaba hocam Bu soruyu cok sormak istediğim ve yardıma ihtiyacım olduğu icin sormak zorundayım ben toplum arasında ve iş hayatında cok pasif konumda bir insanım farkındalığımı ve başarımı on plana cıkartamıyorum ve bu beni iş hayatımda olsun normal yaşam olsun cok buyuk olumsuzluklara itiyo . Aslında cok cekingen bir yapıda insanda değilim yeri gelir konuşurum ama genel anlamda cok pasif ve sessizim bazı olaylara sesimi cıkartamıyorum kimseye anında cevap veremiyorum o an aklıma hicbir şey gelmiyo sonradan duşunuyorum keşke şoyle şoyle deseydim cevap verseydim altta kalmasaydım gibi ... ne yapabilirim hocam kendimi nasıl değiştirebilirm nasıl kırabilirim bu hallerimi. Tesekkur ederimm

Soru

Mevcut durumunuzla ilgili söylenebilecek ve yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Birkaç seans sürecek bir psikoterapi desteğiyle bu sıkıntılarınızdan kurtulmaya başlamanız mümkündür. Bunun için bir psikoterapi uzmanına başvurmanızı öneririz. Dilerseniz merkezimizde de yardımcı olabiliriz.

Cevap

Selamun Aleykum. Ben din gorevlisiyim. Sesime guveniyorum oz guvenim cok zayıf ama. Orneğin cevreme alışana kadar ezan okumak zulum geliyor. Nefesim azalıyor kalbim kut kut atmaya başlıyor sesim titriyor. Normal heyecandan cok daha fazlası var. İlk atandığım yerde bi kac hafta kadar bu heyecandan cok kotu performans sergiledim. sonraları alıştım. Alışınca en guzel şekilde sergiliyorum sesimi. Yeni kalabalık bir camii ye tayinim cıktı. Orda bunun aynısını yaşamak istemiyorum. Dideral kullandım faydasını gordum. Siz ne onerirsiniz? Gunluk kullansam bir zararı olur mu hic değilse alışana kadar bir ay civarı

Soru

İlaç düzenlemesi ve yan etkileri konusunda kendi doktorunuzun kontrolünde olmanız ve kendisine danışmanız gerekir. İnternet üzerinde ilaç tedavisi düzenlemesi ve yönlendirmesi yapılamamaktadır. Bu tür bir bilgi ve yönlendirme için sorununuzu ve gidişatınızı değerlendirmek gerekir.

Cevap

merhaba abi lise 2 ye gidiyorum. 15 yaşındayım. Aksaraylıyım. Abi size şimdi ben derdimi anlatayım. Ya ben kızlarla bir ortama girdiğim zaman konuşamam sohbet edemem bunu soylesem doğru mu olur yanlış mı olur bilmiyorum ve susuyorum ve susunca insan ister istemez sıkılır ve bir daha susan insanla buluşmaz tabi bir kız neyse abi ya ben 9 aydır sevdiğim kız vardı ben bu kıza sanal ortam da acıldım yuz yuze olmuyor elim ayağım titriyor yapamıyorum ve kız beni secmedi başkasını secti acaba duşunuyorum her şey tip mı diye herkes hayır diyor ağız lazım dil lazım diyor. Butun arkadaşlarım oyle ama onlarda kultur dil ses tonu bilgi vs.her şey var Arkadaşımın 100. Sevgilisi fakat bana bakıyorum bir kız ortamın da susuyorum konuşamıyorum her şeye cekiniyorum olmuyor bazen mesaj atarken bile bir konu bir şey bulamıyorum ve kız kestirip atıyor ve Oylece kalıyorum yıllardır boyleyim olmuyor cok salak bir insanım galiba her şey tip diye geliyor fizik geliyor 15 yaşındayım boyum 1.68 kilom 48.5 esmerim burnum biraz buyuk cekiniyorum bazen burnumu saklamak icin her uğraşı veriyorum of abi ya lutfen yardımcı olur musunuz lutfen ihtiyacım var birinin yardım etmesine.

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

Cevap

Mrb Ben bir kızdan hoşlanmaya başladım... ve kızın da benden hoşlandığını duşunuyorum ama ikimiz"de utangac biriyiz Merhaba"lığımız bile yok Ama goz teması ister istemez oluyor Hoşlandığım kişiyle nasıl muhabbet kurabilirim Yardımına ihtiyacım var

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

Cevap

merhabalar ben 17 yasindayim. oncelikle samimi olduğum arkadaşlarım var ama az sayida samimi olmadigim kisilerin yaninda konusmakta zorluk cekiyorum sesim titriyor heycanlaniyorum konusacak konu dahi bulamiyorum aslinda boyle biri degilim cok konuskanimdir samimi oldugum arkadaslarima karşı onu gectim ailemle bile konusamiyorum rahat edemiyorum konusacak konu bulamıyorum

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

Cevap

Adnan Hocam merhabalar, 30 yaşındayım ve Giresun'da yaşamaktayım. Makina Mühendisiyim. Hocam, ailem tarafından baskılı desem bilmiyorum ama kapalı bir kutu şeklinde yaşadım. Tüm elbiselerimi annem aldı. İhtiyaçlarımı babam aldı. İlkokul yıllarımda hoca sıradan bir şeyler sormaya başladığında ben hep bir bahane bulur sırayı benden atlatırdım yani kısacası "SOSYAL FOBİ" vardı. Arkadaşlar bana gülecek diye tahtaya kalkma sırası bana yaklaştığında kalbim güm güm atardı. Bunun için üniversite zamanına kadar hiç bir sey yapmadım. Üniversite zamanında Yapıkredi ATM lerinde zarfla para yatırma durumları vardı. Bende hiç abartısız en az 5 defa parayı kontrol ederdim. Evin kapasını kapatıp kapatmadığı sürekli bakardım. Buda " OKB" belirtisiymiş. Bunları hep üniversite sonrası işe girdikten sonra Giresun Psikiyatrik tedavi almaya başlayınca öğrendim. "Zerprex","Cipralex","Paxera" ilaçlarını sırasıyla kullandım ama çare olmadı ki şu anda bu maille kusura bakmayın ki sizi rahatsız etmek zorunda kaldım. Hocam en son rahatsızlığı ( vardı ama şimdi gün yüzüne çıktı ) kendime güvenmeme. Bizim apartmanda bir kız var. Bunla konuşmak istiyorum. Evde iken tüm planları yapmama rağmen onu görünce sanki başka bir beni kumanda ediyor ve salak saçma hareketler yapıyorum. Ve en son yaptığımdan sonra kız benle eminim daha konuşmaz. Onla konuşacam diyorum. Asansör geliyor ( biz bu arada aynı kattayız) ben asansöre binip gidiyorum. Diyorum da normalde bunu bana yapsalar ömür boyu konuşmamam lazım, sanırım oda aynısını yapacak. Hocam kızlar karşısında kendimi ezik hissediyorum. Dışarıdan baktığında eğitimim var, işim var v.s. ama onları kendimden çok üstün varlıklar gibi görmekten bir türlü vazgeçemiyorum. Ayrıca diyelim ki bir ilişkiye başladım, başlarda çok güzel gitmesine rağmen belli bir süre sonra kızları sıkmaya başlıyorum ( konuşacak bir şey bulamama, suskun kalma v.s.) ve sonu ayrılık. Bu artık bana rahatsızlık verecek seviyeye ulaşmış durumda hocam. Yüksek lisans projelerinde bile başaramayacağım diye girmek istemiyorum. İnternette EMDR diye bir yazı okudum. Bu yöntem benim tedavim olabilir mi acaba. Ben bu rahatsızlıklarda kurtulup, bir aile kurmak istiyorum. Adnan hocam bu tedavi için kaç seans devam etmem gerekiyor. Benimle bu tedavi süreci hakkında irtibata geçebilirseniz sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

Soru

Sosyal fobi sizinde farkında olduğunuz üzere geçmişi çocukluk çağına inen, özgüven ile doğrudan ilişkili bir problemdir. EMDR terapisi sorunu temelden ele alıp kalıcı bir ilerleme sağlamayı amaçlamaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 12-15 seansta belli başlı noktalar ele alınabilmektedir. şehirdışından gelen kişilerle ilaç desteğinin yanında örneğin 1 haftalık yoğunlaştırılmış bir terapi programı yapabilmekteyiz. Sonrasında belirli aralıklarla takip görüşmeleri yapılarak ilerlemelerin korunması sağlanmaktadır. Dilerseniz bu tür program planlayabiliriz.

Cevap

Selamunaleykum. Oncelikle Merhaba. Ben Turk Dili Ve Edebiyatı 4. sınıf oğrencisiyim. Yaklaşık 4 sene evvel beyin ameliyatı oldum ve hayatım cok değişti. Belki bundan once bu kadar cekingen değildim ama kendimde bir eksiklik hissetmeye başladım. Sınıfta derslerde hocalar soru sorduğunda dogru oldugundan emin oldugum halde utanıyorum, cevap vermek istemiyorum. Oyle bos konusanlar var ki sırf konuştukları icin daha on plandalar. Ben bu konuşamama huyumu nasıl yenebilirim? Ve ikincisi de biri bana bir laf soyleyince susup kalıyorum cevap veremiyorum.O an dilim tutuluyor. Kelimeler cıkmıyo ağzımdan. Psikiyatra da gitmiştim ama İlac verdikleri icin doktorlar cevreminde etkisiyle ne ilacları kullandım ne de bir daha doktora gittim. Ne yapmamı onerirsiniz?

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Merhaba. Adım merve ve 18 yaşındayım. Benim sorunum erkek arkadaşıma karşı olan utangaclığım. İki yıldır birlikteyiz. O bana karşı her konuda cok rahat ozelliklede cinsel konularda. O bana cok rahat bi şekilde dokunup opebiliyorken ben ona sarılırken bile utangaclık yyaşıyorum. Onunla cinsel konuları dahi konuşamıyorum. Ozguvenim tam ama ona karşı cok utangacım. Tavsiyeniz nedir ?

Soru

Yaşadığınız kaygı sadece cinsellik ile ilişkili ise bu kaygıyı ve çekingenliği hissetmeniz normal olabilir. Başka alanlarda da benzer bir durum yaşıyor ve bu konudan rahatsızlık duyuyorsanız daha ayrıntılı değerlendirme ve tavsiyeler için bir psikoterapi uzmanına yüz yüze danışabilirsiniz.

Cevap

merhaba ben lise 1 e gidiyorum birine aşık oldumm utanıyorum onunla konuşamıyoru mderste aynı sırada oturuyoruz ne yapmalıyım?

Soru

Merhaba Ergenlik dönemin sosyal kaygıya çok sık rastlanır ama bir kez başardığında kendini ifade edebilmek çok keyifli gelecektir. Güvenli davanış becerileri dediğimiz kendi duygularını uygun bir dille ifade etmek ama başkasının sınırın geçmemek ve suçlayıcı ya da ısrarcı olmamak gibi bir dil sana iyi gelecektir. Bu becerileri geliştirmek ve kaygını kontrol edebilmek için ayna ve kamera karşısında çalışabilir eğer bunlar yeterli gelmezse bir psikologtan bir süre destek alabilirsin.20

Cevap

merhaba ben 22 yaşındayım 6 aylık sevgilim var onun yanındayken rahat olamıyorum ve oda bunu bende hissediyor ne yapacağımı bilmiyorum daha doğrusu herkezde oyleyim kızlar olarak rahat olamıyorum ilgilenırmisiniz neyim var

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

Cevap

Meraba 15 yaşındayım liseye bu sene başladım cok utangacım herkes birbiriyle kaynaştı ama ben geri plandayım bu derslerimide etkiliyor.Tahtaya kalkıp sunumları nasıl yapıcam diye kara kara duşunuyorum Cok dert ediyorum. Heyecandan elim ayağım titriyor

Soru

MerhabaErhenlik dönemin sosyal kaygıya çok sık rastlanır ama bir kez başardığında kendini ifade edebilmek çok keyifli gelecektir. Bu becerileri geliştirmek ve kaygını kontrol edebilmek için ayna ve kamera karşısında çalışabilir eğer bunlar yeterli gelmezse bir psikologtan bir süre destek alabilirsin.

Cevap

Merhaba benim ismim muharrem kaya yaşım 14 bişey sormak istiyorum ben utangacım cesaretim yok ozguvenim yok dışarda yururken millet bana bana bakıyo gibi utanıyorum yere bakıyorm hep kızlarla rahat konuşamıyorum hic sevgilim olmadı ve kızlara daha merhaba bile diyemiyorum cok utangacım ailemden bile utanıyorum ne yapmalıyım lutfen yardım edin cok uzuluyorum neden boyle olduğumu bilmiyorum :(

Soru

Buradan problemini dillendirmen bile cesurca öncelikle. bunun farkında olduğun ve destek aradığın için seni tebrik ederim. bulunduğun yaş döneminde çekingenlik çok sık rastladığımız bir sorun alanı. İletişim becerilerini geliştirmek ve kendine dair değerli alanların farkına varmak utanç duygunla başetmeni kolaylaştıracaktır. Helede bir kaç başarılı denemeden sonra eminim bu sorun aşılacaktır. bunun için destek almanı tavsiye ediyorum çünkü bu becerileri öğrenmen ve süreçli ilgili bilgilenmen bile bunları aşmana yardımcı olabilir.

Cevap

Merhaba ben okul korkumu ve ozguven eksikliğimi nasil yenebilecegimi sormustum size sizde emdr ile 1-2 seansta cozulebilir demistiniz. Randevu aldik peki emdr sonrasi duzelecekmiyim? Okul korkum bitecekmi? Biraz bilgi verirmisiniz. Yani okulda biri bana satasacak benle ugrasacak diye ve tek kalicagim icin cok korktugumdan babamin beni beklemesini istiyorum babamin beni okulda koruyacagini dusunuyorum. Emdr bu korkularima son mu verecek?

Soru

Sosyal fobi hem ilişkisel dinamiklerden kaynaklanır hem de baş etme becerilerinin geliştirilmesini gerektirir. EMDR bu konuda sonderece destekleyici ve etkili bir yöntemdir. Bazen tek başına yeterlidir bazen allta yatan başka travma veya beceri eksiklikleri varsa ek seanslarla desteklenmesi gerekir. Genel olarak kaygılı yapının da çalışılması sana hayata karşı güven ve başetme gücü verecektir.

Cevap

Ben 20 Yaşındayım ve kimse ile Ozel sorunlarımı paylaşamiyorum. Ailem regl olduğumu bile bilmiyor Annemle kuafor e gitmeye bile utanıyorum. Erkek arkadaştan bahsetme Vs bu gibi şeyler. Aniden sinirlenip sonra cok pişman oluyorum elimde değil. Yardımcı olur musunuz

Soru

İletişim ve duygusal kontrol konsunda söylenebilecek ve yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bu konuda kişisel gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz merkezimizde psikoterapi desteği ile daha hızlı şekilde yardımcı olabiliriz. Daha fazla bilgi almak için merkezimize başvurabilirsiniz.

Cevap

Bunun dışında başka sorunlarımda var. Duygularımı belli edemiyorum. Uzulsem yataklara duşuyorum sinirlenince kusuyorum bunalınca burnum kanıyor sevincimi kimse fark edemiyor ifade edemiyorum. Arkadaş cevrem onceden cok genişti artık kimseyle goruşmek istemiyorum. arayan arkadaşlarımın telefonunu acmıyorum. Kilo aldım diye kimseyle goruşmuyorum zayıflayana kadar erteliyorum. Uc hedefler ediniyorum ve yapacağıma inanıyorum yapamayınca hayal kırıklığına uğruyorum. Orneğin gunde 2 kalın kitap okumak gibi. Lutfen yardımcı

Soru

Yüksek beklentiler ile kendinizi paralize etme ve kendi kabuğunuza çekilme depresif bir duygudurum içerisinde olduğunu gösteriyor. Birkaç seanslık psikoterapi desteği ile sorunlarınızdan önemli ölçüde kurtulabilirsiniz. Psikoterapi desteği için merkezimize başvurarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Cevap

Merhaba ben 14 yasindayim. Okuldan cok korkuyorum ve babamin okulda beni beklemesini istiyorum. Ama cokda utanıyorum. Kocaman okulda tek kalmak ve baskalarinin benle ugrasmasindan cok korkuyorum. Babamin yanimda durmasini istiyorum. Ne yapmaliyim? Bir ilac kullandim ama okula alisinca biraktim. Simdi tekrar basladi bu korku. Nasil yenebilirim?

Soru

Okulda yaşadığınız korkuyu birkaç seansta ortadan kaldırmak ve kendinize güveninizi kazanmak mümkündür. Bunun için ailenizin bilgisi dahilinde bir psikoterapi desteği almanızı öneririz. Özellikel de EMDR yöntemini kullanan bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Ben 15 yasindayim.sorunum okulda derslere hic katilamiyorum.toplum onunde konusma yapamiyorum.surekli yuzum kizariyor,terliyorum.kendimi bildim bileli boyleyim.sokakta yururken bile insanlarin yuzune bakamiyorum ne yapacagimi sasiriyorum.Biri asagilayici bir laf etse cevap bile veremem.bu durumdan nasil kurtulabilirim ?

Soru

Sosyal kaygılar konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey bulunmaktadır. Bu konudaki kişisel gelişim kitaplarından bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında en hızlı çözüm bir psikoterapi uzmanından destek almaktır. Birkaç görüşme sonrası sosyal fobi konusunda kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz. Ailenizin desteğiyle bir psikoterapi uzmanına başvurmanızı öneririz. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

İc sıkıntısı,sosyal fobi,korku şikayetleri ile 3 yıl 2x1 anafranil sr75 ve 3x1 prozac kombine tedavisi gordum.6 aydır şikayetlerim bitti zannedip yavaş yavaş azalttım.15 gun once anafranil 75i gunde yarıma kadar duşurup bıraktım.Prozacı ise 2 gunde 1 e duşurmuştumki şikayetlerim tekrar başladı.Hemen prozacı gunde 1 e anafranil 75i gunde yarıma cıkardım.anlaşılan o ki daha uzun yıllar kullanmam gerekecek bu ilacları fakat bu 2 ilac grubunun birlikte kullanılması sakıncalı diye biliyorum,doğru mu?Ozellikle anafranilin bana iyi geldiğini duşunuyorum tek başına yada prozac ile uzun yıllar kullansam ne olur?saygılar

Soru

Psikiyatrik ilaçları doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Mevcut durumunuza göre doz ayarlanması yapılması ve ilaç kombinasyonlarının belirlenmesi uzmanın takdirindedir. Dolayısıyla ilaç kullanımınızı takip edecek bir doktor denetiminde ilaç kullanmanızı öneririz.

Cevap

Sosyal fobi ile terleme korkusu arasındaki fark nedir yoksa terleme kokorkusuda sosyal fobinin bir sonucumudur../p>

Soru

Terleme korkusunun arkasındaki düşüncelere bağlı olarak değerlendirme yapmak gerekir. Sosyal fobisi olan kişilerde terleme korkusu sık bir şekilde görülebilmektedir. Sosyal fobi diğer insanlar karşısında olumsuz olarak algılanma korkusudur. Dolayısıyla 'terlersem kötü kokarım, rezil olurum', 'terlediğimi görürlerse benim ezik birisi olduğumu düşünecekler' vb. düşünceler ile terleme korkusu oluşabilir.

Cevap

Ben durduk yere kiziyorum. nedenini bilmiyorum. icimden ofke geliyor ve aglamaga basliyorum. annemlerle kavkalar ediyorum, sinirlendiyim zzaman. sinirlendiyimin sebebi benim ozelliklerim degil, ama ben kizinca kotu hasiyyetlerimi hatirliyorum, mesela, neden sevdiyim kisinin beni sevmemesi, yoxsa seviyo olmasi, davranislarimin insanlar tarafindan kotu alqilanmasi ve baskalari. benim 13 yasim var ayrica

Soru

Maildeki bazı bilgileriniz tam net değil maalesef. Bununla birlikte maili yazarken ki zihinsel dağınıklığınız. Bilgilerin birbirine tam bağlanamaması oldukça dikkat çekici. Öfkelerinizin sebebi yaş ve nörolojik sebeplere göre değişiklik gösterebilir. en kısa zamanda kliğinimize başvurmanızı öneririm.

Cevap

Merhaba,benim sorunum okuldayken parmak kaldırıp sorulara cevap veriyorum fakat uzun ve acıklamalı cevaplardan kacıyorum.En onde oturmama rağmen oğretmenime bir şey soramıyor icimde kotu bir his oluyo.Cok konuşmayı sevmem.Ama konuşacak bi şey de bulamıyorum.Bazen bu sorunum icin evde ağlıyorum.Her Pazartesi kendimi şartlanfırıp bugun yeni bir Ebru olucak diyorum ama olmuyo.Bu derdimi anneme anlatamıyorum.Psikiyatriste ilticam olduğunu biliyorum ama anneme soliyemiyorum nasıl gidebilirim ki .Oğretmenlerim sen cok calışkansın ama aktif olmadığın icin calışkan olsanda bişeye yaramaz diyolar.Bu arada yaşım 12

Soru

Psikiyatriden önce, psikolojik destek ile bu sorununu çözmek mümkün. Okul çağlatrında bu bir çok ergenin yaşadığı bir sorun. Ailene bu konuda destek almak istediğini söylemen yeterli. Kurumumuza başvurusan hem aileni hem snei bu konuda bilgilendirmemiz ve bu sorununu aşmamız mümkün.

Cevap

Merhaba ben Merve 15 yaşındayım benim sorunum aşırı utangacım ve bundan cok rahatsız oluyorum biriyle konusurken elim terliyor dizlerim titriyor konustugum zaman kesin aptalca birşeyler dedim diye duşunuyorum eskiden boyle değildim boyle şeyleri takmazdım utangac değildim sizce ergenlik donemiyle alakalı bir durum mu yani ergenlikten cıktıktan sonra gecermi lutfen yardım edin!!

Soru

Ergenlik dönemine bakış açınızla birlikte sosyal foiye benzertürde problemler görülebilmektedir ancak sosyal fobi ergenlk döneöinde de başlayp devam edebilmektedir. Bunu geride bırakabilmeniz ne oranda kendinizi ortaya koyduğunuz ne oranda kaçınmadığınız ile alakalıdır. Psikoterapi desteği alarak bu problemle başaçıkmayı öğrenebilirsiniz. Bu konuda ailenizle görüşmenizi öneririm.

Cevap

Merhabalar.ben 22 yasinda universite ogrencisiyim.benim sorunum su:okulum cok kalabalik ve ben bu kalabaliga bir turlu alisamadim.kendimi cok rahatsiz hissediyorum.bazen izleniyormus hissine kapiliyorum.zaten kendimi bildim bileli kalabalik karsisinda asiri heyecan duyuyor ve konusmakta zorlaniyorum.bu durum birebir iliskilerde olmuyor fajat topluluk onunde zihnimi toplayip 2 kelimeyi bir araya getiremiyor ve dalga gecilecek hissine kapiliyorum.meslegim geregi bu konuda guclu olmam gerekiyor.sizce ne yapmaliyim.Lutfen yardim edin

Soru

Yaşadığınız problemler sosyal fobiniz olduğunu düşündürüyor. Düzenli bir psikoterapi desteği ile bu probleminiz ortadan kaldırılabilir. Özellikle de EMDR terapisi alarak kısa sürede daha rahat hissedebilirsiniz.

Cevap

20 gündür ilaç kullanıyorum ve düzenli olarak psikoloğa gitmeme rağmen sosyal fobimde bir değişiklik yok bu hastalığın gecmesi cok mu zun surer okul ortamımı olumsuz yonde etkilemekte ve ozguvenimi duşurmekte yapabileceğim basit işlerde dahi zorlanmaktayım cevaplarınız icin şimdiden teşekkur ederim.

Soru

İlaç ve psikoterapinin faydalı oöduğunu söyleyebilmek için üç haftalık bir süre erkendir. Sosyal fobi için çoğu zaman en az altı aylık bir terapi çalışması gerekmektedir. Bunun nedeni mevcut farkındalıkların uygulamaya dökülürken yaşanacak sıkıntıların ele alınması için zaman ihtiyaç duyulmasıdır. Sosyal fobide özellikle de EMDR terapisi yöntemlerininde kullanılması ile etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Cevap

Merhaba, sorularım şunlar; -insan kendini nasıl sevebilir? Nasıl koşulsuzca kendini kabul edebilir? bu kendini sevmeme ve ozguven eksikliğinin nedeninin kucuk yaşlarda oluştuğunu biliyorum. Oyleyse bu sorunlar sadece alınan seanslar ve EFT, NLP gibi uygulamalarla mı tedavi edilebilir, yoksa kendi başımıza cocukluktan gelen bu durumu değiştirebilir miyiz?
Teşekkur ederim

Soru

Hakkında birçok şey söylenebilecek çok temel bir konuda soru sormuşsunuz. Kişinin kendisini sevilebilir birisi olarak görebilmesi için bunu engelleyen geçmiş olumsuz yaşantılarını yeniden ele alıp daha gerçekçi bir bakış açısıyla bakması, sindirilmemiş anıların duygu yükünü boşaltması, buralardan elde ettiği bilgileri şu anda kendisini sevmesini engelleyen durumlara uyarlaması, kendisinin sevilebilir birisi olduğunu gösteren işaretlere dikkatini özelikle vermesi ve hayata karşı daha esnek bir şekilde bakması gibi yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. EMDR terapisi gibi bir yöntem ile yukarıda belirttiğim konular düzenli bir psikoterapi desteği ile ele alınabilmektedir. Yine kendi kendine yardım sözkonusudur ancak bir uzman desteği ile kişi problemlerini daha etkili ve sistematik bir şekilde çözebilmektedir.

Cevap

Yurtdisinda yasiyorum. Etrafimda bir suru turk arkadasim olmasina ragmen onlarla rahat iletisim kuramiyorum ; utaniyorum ve eksik yonlerimi gormelerini hic mi hic istemiyorum. Bayanlarin toplantilarina girdigimde sikiliyorum kendimi dislanmis ve degersiz hissediyorum. ortamdan uzaklasmak istiyorum iyi bi dinleyici degilim insanlar benim ilgi alanim disinda konulardan bahsedince dinlemekten sikiliyorum enerjim dusuyor ve mutsuz oluyorum. Esimle birikte yasamaktan ve ailemle vakit gecirmekten aldigim hazzi dostluklarimda bulamiyorum. Kadinlar kiskanclik yapiyo o sebeple beni sevmiyorlar diye dusuncelere kapiliyorum. Bu durum beni cok yipratiyor ve hayata hep negatif yonlerden bakmama sebep oluyor. normalde enerjisi yuksek ve mutlu bir bireyken boyle toplantilardan sonra kendimde yetersizlik duygusu hissediyorum.TAVSIYELERINIZE IHTIYACIM VAARRR !!!

Soru

Bu probleminizle ilgili olarak düzenli bir psikoterapi desteği alma imkanınız varsa bu olanakları değerlendirmenizi öneririm. Düşüncelerinizi ve davranışlarınızı farklı açılardan ele alıp değiştirebilmek için düzenli bir destek almak önemlidir. Anlattıklarınıza bakıldığında kendinize karşı daha hoşgörülü olmaya, mükemmel ve kusursuz bir insanın olmadığını, eksik yönlerinizin sizin kişi olarak değerinizi etkilemeyeceğini, herhangi bir konuda eleştirilmenin doğal olduğunu, aklınıza gelen her düşüncenin doğru olmayabileceğini ve bu yüzden öncelikle farklı açılardan ele alıp analiz etmeniz gerektiğini görmeye ihtiyacınız var. Sosyal ilişkilerinizde yukarıdakileri yaptığınızda daha çok keyif alabilmek konusunda kendinize izin verebilirsiniz. Tüm bunları yapabilme konusunda bir uzman desteği alma konusunu tekrar hatırlatmak isterim.

Cevap

Merhaba benim aşamadığım bir sorun var. İnsanlarla konuşmaya cekiniyorum cunku konuştuğum zamanda ağzim yamılıyor ve sanki insanlarla dalga geciyormuşum gibi hissediliyor. Bu onceden boyle degildi agzım yamulmaya bir ay once başladi. Buna dikkat ediyorum fakat olmuyor. Şuan en yakınim olan teyzem dahi benimle konuşmak istemiyor. Herkes uzaklaşmaya başladi etrafımdan nolur yardım edin cok kotuyum sıkıştım kaldim.

Soru

Probleminizin nedenini iyi bir şekilde tesbit edebilmek için öncelikle gerekli tıbbi tetkiklerinizin yapılması gerekiyor. Öncelikle bir nöroloğa başvurmanızı öneririm. Yaşadığınız problemin fiziksel herhangi bir kökeni olmadığı belirlenirse o zaman bir psikiyatri uzmanı ile görüşebilirsiniz. Merkezimizde psikiyatrik yönden yardımcı olabiliriz.

Cevap

Aslında utangac deilim. 14 yaşındayım veokula başladığım ilk gunden beri okul fobim var. atlatmaya calışıyorum AMA OLMUYOR. rehberlik oğretmenlerim bana yardım etmiyor. okul fobisi okulun acılıcağı zamana yakın beni hasta ediyor kimizaman kusuyorum. lutfen bana yardım edin.

Soru

Okul fobinizin nedenlerini anlayıp buna göre bir yol izlemek gerekiyor. Psikoterapi desteği alarak (özellikle de EMDR terapisi) bu probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ailenizle bu konuyu konuşup bir uzmana başvurmanızı öneririm. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Doktor bende bir sorun var. İnsanlarla konuşurken kendimi çok kasıyorum. Özellikle kızlarla.Utangaçlık var insanlardan çekiniyorum . İnsanlarla konuşurken dilim tutuluyor konuşamıyorum.

Soru

Sosyal fobi probleminiz için psikoterapi desteği almanızı öneririm. Psikoterapi tedavisi ile sosyal fobi problemi çözülebilir bir sorundur. Dilerseniz merkezimize başvurabilirsiniz.

Cevap

Merhaba ben 19 yaşındayım ve aşırı utangaç bir yapım var karşı taraftan bir yaklaşım gelmezse insanlarla tanışmakta zorluk çekiyorum eğitim hayatım boyunca bana yaklaşan olmadıkça kendi sınıfımdaki insanlar dışında biriyle iletişim kuramıyorum ve ayrıca aşırı heycan var bende sosyal fobinin bir çok belirtisini taşıyorum ne yapmam lazım kesinlikle tedavi almam şartmı?

Soru

Soyal fobi ile ikgi söylenebilecek ve yapılabilecek bir çok şey var. Bu konuda çeşitli kişisel gelişim kitaplatından faydalı bilgiler öğrenilebilir. Ancak bir psikoterapiste başvurarak profesyonel bir yardım almanız durumunda bu kaygılarınızın tek tek belirlenip analiz edilmesi, geçmiş olumsuz deneyimlerle bağlarının kopatılarak etkili bir şekilde ele alınıp özgüveninizin artması ve kendinizi daha etkili bir şekilde ifade edebilme becerilerinizi geliştirme vb. birçok çalışma verimli bir şekilde yapılabilir.

Cevap

Merhaba ben 15 yaşında lise 1 öğrencisiyim çevreme karşı çok utangacım eskiden çok normal bir şekilde herkesle iletişim kurabiliyordum ama son 1-1,5 yıldır çok utangaç oldum birilerine birşey soramaz hale geldim sorduğumda hep yanlış birşeyler sorduğumu,beni terslicekler diye çok korkuyorum en yakınlarımın yanında bile artık sessiz sakin biri oluyorum lütfen yardım edin bu utangaçlığımı nasıl geçirecem?

Soru

Sosyal alanda duyulan kaygılar kişinin diğerleri tarafından içsel ya da dışsal olarak eleştirilme korkusudur. Bu korkunun neredeyse her zaman mantıklı bir temele dayanmadığı görülür. Bu yüzden de adı fobidir (mantıksız korku). Sosyal fobisi olan kişiler olduğundan olması gerekenden daha az düzeyde kendilerine güvenirler. Bunun nedenleri arasında ebeveynler tarafından eleştirilme, dalga geçilme vb. sindirilmemiş olumsuz yaşantıların etkisi bulunabilmektedir. Korkularınıza mantıklı bir bakış açısıyla bakmaya başlamanız atılabilecek ilk önemli adımdır. Sosyal fobi hakkında yazılmış kişisel gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz. Eğer problem devam ediyorsa bir uzmana başvurarak birkaç seans sürecek psikoterapi desteği almanızı öneririm.

Cevap

Merhaba.Ben 18 yaşındayım lise sona gidiyorum.Aşırı derecede utangacım.Nedenin bulamıyorum,böyle olmak istemiyorum. Çabalıyorum ama geçmiyor.Erkek arkadaşım var,utancımdan onunla da buluşup bir şey yapamıyorum.Sosyal hayatımı çok etkiliyor.Nasıl kurtulacağım bu durumdan? Gercekten çok üzülüyorum.Teşekkürler şimdiden.

Soru

Sosyal alanda duyulan kaygılar kişinin diğerleri tarafından içsel ya da dışsal olarak eleştirilme korkusudur. Bu korkunun neredeyse her zaman mantıklı bir temele dayanmadığı görülür. Bu yüzden de adı fobidir (mantıksız korku). Sosyal fobisi olan kişiler olduğundan olması gerekenden daha az düzeyde kendilerine güvenirler. Bunun nedenleri arasında ebeveynler tarafından eleştirilme, dalga geçilme vb. sindirilmemiş olumsuz yaşantıların etkisi bulunabilmektedir. Korkularınıza mantıklı bir bakış açısıyla bakmaya başlamanız atılabilecek ilk önemli adımdır. Sosyal fobi hakkında yazılmış kişisel gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz. Eğer problem devam ediyorsa bir uzmana başvurarak birkaç seans sürecek psikoterapi desteği almanızı öneririm.

Cevap

Merhaba. 15 yaşındayım. Lise 1'e gidiyorum. Pek utangaç değilim ama ilk defa birisiyle arkadaş olacakken önceleri sağlıklı bir iletişim pek kuramazken sonraları süper bir iletişime sahip oluyorum. Yani sosyal bir insan gibi oluyorum. Fakat benim hoşlandığım bir kız var. Onunla en azından konuşmak istiyorum. Ama bunu yapamıyorum. Dizlerimin bağı çözülüyor. Hoşlandığım kızla aynı servisteyiz. Okula gelip giderken bazen yanıma oturuyor ve ben onunla konuşmak istiyorum. Ama cesaretim o anda sıfırlanıyor. Konuşamıyorum. Ama hoşlandığım kızın da bana karşı bir ilgisi olduğunu hissediyorum. Karşılaşmalarımızda hep göz göze geliyoruz. Hep benim gozumun içine doğru bakıyor ve ben de onun gozunun içine bakıyorum. Yüzümde bir kızarıklık olmuyor. Benim için neler önerirsiniz?

Soru

Kaygınızın temelindeki düşüncelere ulaşıp bunları tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Reddedilme, hata yapma, beğenilmeme ve bu yüzden kendini yetersiz olarak görme vb. türden korkular varsa bunları daha gerçekçi bir şekilde ele alıp değerlendirmek gerekiyor. O zaman biraz daha rahat hissedebilirsiniz. Bunun yanında yaşadığınız durum yüzde yüz rahat hissetmenizi de gerektirmiyor, bedensel gerginlik hislerinizin bulunması son derece normaldir. Diğer ilişkilerinizde ilk başta rahat hissetmeyip sonradan daha açık iletişim kurduğunuzu hatırlamanız faydalı olabilir.

Cevap

İyi günler , benin sorunum .İnsanlarla göz teması kuramamak. İnsanların yüzüne ve gözlerine bakamıyorum.

Soru

Kişilerarası ilişkilerde yaşanan kaçınmalar ve rahatsız edici düşünce-davranışlar psikoterapi ile düzeltilebilecek problemlerdir. Bir uzmandan bu yönde yardım alabilirsiniz.

Cevap

Ben 14 yaşındayım. Benim sosyal fobim var. Aslında tam olarak sosyal fobi değil.Ben yalnız kalmaktan korkuyorum. Çocukluğumda çok yalnızdım benimle dalga geçerlerdi bu nedenle şimdide aynı şeyin olacağından korkuyorum. Arkadaş ortamından dışlanacağımı sanıyorum. Hiç istemediğim kişilerle bile yalnız kalmayayım diye durabiliyorum. İnsanlarla konuşurken rahat olamıyorum kendimi kasıyorum. Bu şey genelde havalı insanlarla konuşurken oluyor yada erkeklerle. Kendi sorunumun ne olduğunu buldum ancak nasıl çözeceğimi bilemiyorum bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum..

Soru

Sosyal fobiyi bir uzman desteği ile çözmek istiyorsanız özellikle EMDR yöntemi kullanan bir uzmana başvurmanızı öneririm. Bu şekilde hızlı ve etkili bir şekilde sosyal fobinin temelini oluşturan olumsuz anıların etkilerini farkedip düzeltebilir, sonrasında da sosyal hayatta adımlar atabilir, çeşitli sosyal becerileri geliştirebilirsiniz. Eğer bir psikoterapiste gitme imkanı olmazsa sosyal fobi ile ilgili yazılmış kişisel gelişim kitaplarında sosyal fobiyi anlamak ve başaçıkmak konusunda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cevap

Merhaba, yaşıtlarımın kız arkadaşı var ve kızlarla arası iyi (arkadaşlarım şehirde ikamet ediyorlar ve çok konuşkan kişiler ve benim yaşadığım yer ilçe) karşı cinsle ilişkileri çok kuvvetli ama bende tık yok. Şimdiye kadar hiç sevgilim olmadı hiçbir kızla iletişim kurmaya çalışmadım. Çünkü başarısız olurum sosyal fobimden dolayı. Ama sosyal fobim olmasa yine de başarısız olurdum gibi geliyor. Düşünüp bir türlü cevabını bulamıyorum yaşıtlarımda olupta bende olmayan nedir ne olabilir? Mantıklı bir açıklaması olmalı çok çaresizim. Sizin engin tecrübelerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak isterim. Tavsiye ve öneride bulunursanız sevinirim akıl verici yol gösteren yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Soru

Sosyal ve yakın ilişki düzeyinde yaşadığınız durum hayatınızı önemli ölçüde etkiliyor gibi görünüyor. Sosyal fobi yani insanlarla ilişkilerde eleştirilme kaygısı ile bağlantılı olan bu durum nedeniyle aslında yapabileceğiniz, idare edebileceğiniz ve eleştirilmeyeceğiniz birçok durumu muhtemelen iyi bir şekilde değerlendirmemiş ve kendinizi geride tutmuşsunuzdur. Bu da bir kısır döngü yaratarak insanlara yakınlaşmamanıza ve bu yüzden sonradan öğrenilen türdeki çeşitli sosyal becerileri yeterince geliştirememenize ve yeterince deneyim kazanamamanıza neden olmuştur. Bu tür durumları da sık sık yaşayınca karamsarlık düşünceleri ve depresif ruh hali ile birlikte daha çok kendi kabuğunuza çekildikçe problem devam etmektedir. Düşünce ve alışkanlıklar düzeyinde yapılabilecek birçok şey var. Sıkıntı düzeyinizi gözönünde bulundurduğumuzda bir psikoterapiste başvurarak yardım almanızı öneririm. Yakın çevrenizde bu tür bir imkan yoksa sosyal fobi konusundaki kişisel gelişim kitaplarından birçok şey öğrenebilirsiniz.

Cevap

Ben kendimi kötü hissediyorum. Doktorum bende sosyal fobi olduğunu söyledi. Kendimi yalnız hissediyorum.Hiç arkadaşım felanda yok. Ayrıca bende kendimde dikkat eksikliği olduğumdan şüphe ediyorum. Bu yüzden sınavlarımdan düşük alıyorum unutkanım acaba?? .

Soru

Sosyal fobi, dikkat eksikliği, sınav performansında düşüklük gibi konular psikoterapi ile çözülebilecek türde problemlerdir. Bu konularda yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bir uzmana başvurarak yardım almanızı öneririm.

Cevap

Yapıkredi bankasında operasyon bölümünde çalışmaktayım. Yazınızdaki açıklamaları okudum ve sosyal fobinin şuan tüm özelliklerini taşıyorum. Toplum önünde konuşamama, ses titremesi, amirin yanında konuşamama gibi tüm olumsuzluklar bende var. Aynı zamanda bekarım. Karşı cinsten birinle tanışmak çok sıkıntı veriyor. Aynı zamanda olaylar karşısında aşırı heyecanlanmada oluyor ve bitkisel ilaçlarla destek aldım fakat pek faydsını goremedim, insanlardan iyice kaçar oldum. Daha once hiç psikololjik destek almadım ve ne yapabileceğim konusunda yardımınızı rica ederim.

Soru

Yakındığınız konular sizinde kendinizde farketmiş olduğunuz gibi sosyal fobiyi çağrıştırıyor. Bir psikoterapiste başvurmanız durumunda sosyal fobinin nedenlerini anlayıp buna göre bir yol izleyerek sosyal alanlarda daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz. Özellikle de EMDR yöntemi ile çalışan bir psikoterapistten yardım almanızı tavsiye ederim. EMDR yöntemi özelliklede kaygı problemlerinde diğer yaklaşımlara göre daha kısa sürede etkin sonuçlar almayı sağlayabilmektedir.

Cevap

Ben lise döneminde sosyal fobi yüzünden sıkıntılı dönem geçiriyorum. Derslere bir türlü katılamıyorum. Aslında her şeyi biliyorum ama parmak kaldıramıyorum sınıfta falan.4 aydır ilaç kullanıyorum. Ama bir yararı olmadı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz. İyice depresyona girdim..

Soru

Diğerleri karşısında kendini yetersiz hissetme, eleştirilme korkusu, kaçınma gibi durumları içeren sosyal fobinin tedavisinde psikoterapi desteği etkili olmaktadır. Özellikle EMDR yöntemi ile sosyal fobinin temelindeki olumsuz yaşantıların olumsuz etkileride temizlendiğinde bu problemin çözümünde önemli adımlar atılmış olmaktadır. Bu konuda bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Cevap

Merhaba. Ben 14 yaşındayım. Benim sosyal fobim var. Aslında tam olarak sosyal fobi değil. Ben yalnız kalmaktan korkuyorum. Çocukluğumda çok yalnızdım benimle dalga geçerlerdi bu nedenle şimdide aynı şeyin olacağından korkuyorum. Arkadaş ortamından dışlanacağımı sanıyorum. Hic istemediğim kişilerle bile yalnız kalmayayım diye durabiliyorum. İnsanlarla konuşurken rahat olamıyorum kendimi kasıyorum. Bu şey genelde havalı insanlarla konuşurken oluyor yada erkeklerle. Kendi sorunumun ne olduğunu buldum ancak nasıl çözeceğimi bilemiyorum bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum.

Soru

Sosyal fobi konusunda söylenebilecek ve yapılabilecek birçok şey var. Öncelikle arkasındaki nedenleri anlamak, geçmiş yaşantılarla bağlantısını görüp olumsuz düşünceleri düzeltmek ve sonrasında harekete geçmek gerekiyor. Bu konuda yazılmış çeşitli kişisel gelişim kitaplarından faydalanılabilir. Eğer imkanınız varsa bir psikoterapistten yardım almanızı öneririm.

Cevap