Sosyal Fobi

Makaleler

Çekingenlik Kaderiniz Değildir
“Hocam topluluk karşısına çıktığım zaman ne söyleyeceğimi şaşırıyorum, bütün bildiklerimi unutuyorum, yüzümde kızarma, titreme, terleme, çarpıntı oluyor ve bir an önce o ortamdan ayrılmak istiyorum. Hatta mümkün olduğu kadar sosyal ortamlara girmek istemiyorum. İş görüşmelerine gitmekten kaçınıyorum. Okulda bildiğim bir şeyi hocam sorduğunda bilsem bile cevap vermiyorum. Bir bayanla karşılaştığımda müthiş bir sıkıntı ve heyecan yaşıyorum. Okulda yemekhanede yemek yiyemiyorum, yemek yerken insanlar sanki beni izliyormuş gibi geliyor, kantine gidip bir çay bile içemiyorum.

Dini İnançlar Ve Kültür Terörizmden Koruyor
Bilim insanı farklı dönemlerde farklı şekillerde tarif etmiştir. Bir dönem “insan biyolojik bir varlıktır”, bir dönem “insan sosyal bir varlıktır” bir dönem de “insan biyopsikososyal bir varlıktır” gibi tanımlamalarda bulunmuştur. En son aşamada ise “biyo-psiko-sosyo-spiritüel bir varlık” olarak tanımlamıştır. Yaşanan stres olayları karşısında insan biyolojik, psikolojik ve sosyal savunma mekanizmalarının yanında spiritüel kaynakları da kullanmaktadır.

“Öğretmen Azarladığından Beridir Sosyal Fobiğim”
Topluluk karşısında rezil olurum, yanlış yaparım, eleştirilirim korkularıyla aşırı kaygı yaşama durumu olan ‘Sosyal Fobi’nin temelinde genellikle bir ruhsal örselenme süreci yatıyor
.
25 yaşında bir genç hanım annesinin ısrarıyla ofisime geldi. Ürkek ve çekingendi. Konuşurken sesi kısılıyor, heyecandan titriyor ve göz temasına girmiyordu.

Sosyal Fobi Uyuşturucu Bağımlısı Yapıyor
Toplumda yüz kişiden 3 ila 13’ünde görülen bir durum olan sosyal fobi insanların gözü önünde olunduğunda aşırı kaygı yaşamayla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Depresyon ve alkol bağımlılığından sonra üçüncü en sık görülen ruhsal rahatsızlıktır. Özellikle bizim gibi ataerkil toplumlarda görülme riski daha da yüksektir. Bu bozuklukta kişi topluluk önünde veya kalabalık bir ortamda “yanlış yaparım, rezil olurum, eleştirilirim, çaptan düşerim, karizmam zedelenir” düşünceler yüzünden yoğun endişe yaşar.

Sosyal Fobik Arkadaşlar Merak Etmeyin Yalnız Değilsiniz
Geçenlerde bana ulaşan ve sosyal fobisi olduğunu söyleyen bir arkadaşımız duygularını şu şekilde ifade ediyordu: “Merhaba ben toplum içersinde konuşurken sürekli ağzımda tükürük biriktiğini hissediyorum ve yutkunmak zorunda kalıyorum. Bu da benim sosyal hayatımı çok olumsuz yönde etkiliyor. Psikiyatri uzmanına gittim bana ilaç verdi.  Yaklaşık bir aydır kullanıyorum ama hiç etkisi olmadı. Zamanla mı geçer yoksa ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.