Spor Psikolojisi

Makaleler

Galatasaray’ın Herşeyi Var Ruhu Eksik
Galatasaray Antalyaspor’la yaptığı mücadeleyi 3–2 kazanmasına rağmen Türkiye Kupasından elendi. Maçı dikkatlice izledim. Ne gibi sorunlar var diye düşündüm. Bu kadar iyi futbolcu, ünlü bir teknik direktör, motive bir taraftar ve istekli bir yönetim olmasına rağmen neden arzu edilen başarı gelmiyor acaba? Sorunun cevabı sonunda buldum: “Takım ruhu” eksik.

Stres, Futbol Ve Psikolojik Destek Programı
Bugün 2010 Dünya Kupası’nın finali oynanacak. Gündem futbol olunca bugünkü yazımda futbolcular için stres konusunda bir hususa dikkat çekmeyi uygun gördüm. Bir futbolcunun stres yönetimini bilmesi onu diğer meslektaşlarından bir adım öne çıkarır. Çünkü çok uzun ve yoğun olduğu kadar stresli bir süreçle karşı karşıyadırlar. Bu süreçte futbolla ilgili kaynakları yönetmenin yanında stres kaynaklarını da yönetebilmeyi başarmaları gerekir. Nitekim başarılı olan futbolcular stresi de yönetebilenlerden çıkar.

Küçük Fenerliler ne Olacak?
Küçük Ali 12 yaşında, hayat dolu ve zeki bir çocuk. Yakın bir arkadaşımın oğlu. Fenerbahçe onun hayatında büyük yere sahip. Yazın sadece fenerbahçe forması giyer. Ali’deki Fener aşkı o kadar büyük ki babasına kombine bilet aldırdı ve geçen seneki bütün maçları Saraçoğlu’nda izledi. Anlayacağınız birçok fenerli çocuk gibi onun da hayatında fener başköşeyi alıyor.

Ne Daum Gitsin Ne Aziz Yıldırım Sadece Gol Atacak Adam Gibi Bir Santrfor Gelsin
Fenerbahçe Türk futbol tarihinde benzeri görülmemiş bir talihsizliği ikinci defa yaşamış oldu. Hem de aynı başkan ve teknik direktörle. Bu Aziz Yıldırım’ın mı Daum’un mu şanslığı bilinmez. Ancak fatura maalesef bu ikiliye kesildi. Daum’un bu talihsizliğin yaşanmasında katkısı var mıdır? Elbette vardır, ama Daum bu ligde bulunan diğer teknik direktörlerden çok daha fazla hata yapmış değildir. Fenerbahçe şampiyonluk şansını son haftada değil de üç dört hafta öncesinde kaybetmiş olsaydı verilen tepki bu kadar olmazdı.

Olimpiyat Ve Psikoloji
Koreli halterci halterin başına geldi. Herkes kesin kaldırır gözüyle bakıyor. Elleriyle halteri kavradı, ful konsantre derken seyircilere anlık bir bakış fırlattı işte o an dedim ki “kaldıramaz” dedim. Kaldıramadığı gibi kolu sakatlandı. Spor psikolojisiyle ilgilenen biri olarak olimpiyatlarda büyük oranda kimin ne yapacağını beden dilinden anlıyor gibiyim. Bunu nasıl anlıyorum? Sporda çok önemli olan konsantrasyonun seviyesinden. Halteri kaldırmaya milisaniyeler kala bakışların seyirciye veya salondaki bir sese kayıyorsa sen herkül de olsan o halteri kaldıramazsın kardeşim. Çünkü sporda fizik ve güç kadar beyin gücü ve konsantrasyon yeteneği de şart.