Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

24 yaşındayım . hayatımın belkide en zor zamanlarını geciriyorum. 9 aylık bir ilişkim vardı. ailelerimizle bile tanıştık herşey benim acımdan okadar iyi gidiyorduki birden bitti.artık hic umut yok. hayatım bitti sanki. durmadan uyumak ıstıyorum yada evde durmak istemiyorum hayatıma kımı sokamayı calıssam sankı benı bırden terkedıcekmıs gıbı gelıyor bır haftada 6 kılo verdim. işe gelmek istemiyorum . agresif tavırlarım hos degil. ben bunların hepsının farkında olmama ragmen kafama okadar cok takıyorumkı sureklı mutsuzum. ne yapmalıyım sızde. Teşekkurler.

Soru

Yaşadığınız travmanın etkilerini minimum düzeyde yaşayabilmek için bu olayı iyi bir şekilde analiz edip sindirmek gerekiyor. Bunu hızlandırmak için birkaç seans EMDR terapisi almanızı önemle tavsiye ederim.

Cevap

Merhaba. Psikolojik rahatsızlıkları okudum sitenizden. Bana en uygun olanları bağımlı kişilik bozukluğu ve tükenmişlik sendromu. Tükenmişlik sendromu kuvvetle muhtemel. Çok acı çekiyorum. Yaşım 24 ama herşeyi bitmiş olarak görüyorum. İpin ucunu kaçırdım diye düşünüyorum. İntihar fikri aklımdan hiç çıkmıyor. Ne yapabilirim psikoterapi alacak maddi gücümde yok. Benimle ilgilenirseniz çok sevinrim...

Soru

Mevcut sıkıntılarınız günlük yaşamınızı önemli ölçüde engelliyor ve karamsar düşünceler içine girmenize neden oluyor. Bu tür depresif düşünceler şu andaki duygu yoğunluğunuzdan dolayı daha sık zihninize gelmekte ve tükenmiş hissetmenize neden olmaktadır. Öncelikle bir psikiyatriste başvurarak ilaç desteği almanızı öneririm. Düzenli bir şekilde psikoterapi alma konusunda bazı ilçelerde belediye bünyesinde psikolojik danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. Psikiyatristinizin de yönlendirmesiyle bu tür bir çalışma içine girmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanında depresyonla başaçıkmaya yönelik kişisel gelişim kitaplarından da faydalanabilirsiniz. Kitap tavsiyesi almak isterseniz bu konuda bilgi@htagrup.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Cevap

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşıyorum. Yaklaşık üç aydır doktor gözetiminde ilaç alıyorum. Bu problemim sonucu olarak dersleri dinleyememe surekli hayallere dalma yaşıyorum. Normalde de çok fazla hayal kuran bir insanım ama iki haftadır bu durum çok farklı olmaya başladı. İlaclarım işe yarıyordu ama şu an tükenmişlik sendromu yaşayanlardan biri benim sanırım, acaba bu sendroma neden olan DEHB olabilir mi?

Soru

Tükenmişlik sendromu kişinin yaşadığı stresli süreçlere bağlı olarak gelişen bir ruhsal ve zihinsel performans düşüklüğüdür. Tükenmişlik dikkat eksikliğine sebep olabilir, dikkat eksikliği de tükenmeyi kolaylaştırabilir. O yüzden dikkate yönelik çalışmalar tükenmenin tedavisinde önemli bir noktadır. Ancak tükenmişlik için en iyi yaklaşım psikoterapi ile kişinin hassas olduğu konuları belirlemek ve bunlara karşı direncini artırmaktır. .

Cevap