Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

uyuyamamakMerhaba ben 29 yaşında bir erkeğim yaklaşık 4 hafta kadar önce vertigo baş dönmelerim vardı uykuyla alakalı herhangi bir sorunum yoktu bunu takipeden 3 üncü hafta başında uyuya dalamama gibi sorunlarım baş gösterdi şimdi baş dönmlerimi hissetmiyorum yok gibi ama uykusuzluktan sersemliğim ve uyku hali oluştu yatakta saatlerce denememe rağmen bir nefse dalsam bile kısa süre bölünük parça parça uyanık hal gibi.Eskiden sesin önemi yoktu ama şimdi cıtırtıda uyanır durumdayım.bunlar yanında baş dönmelerimden dolayı bende kaygı ve panik hali oluşmuştu şimdi bu kaygım odağım uykuya yönelik oldu.Çok uzun süreli birgünden fazla vs uyumadığım zaman kaygı halim artıyor.uykumun olmasına rağmen saatlerce dalmayı deniyorum.pisikiyatri doktoru remeron verdı çok ıhtıyaç duyduğumda kullanıyorum 2 haftada 3 kez kullandım kendim uyumayı deniyorum sizce ialcın yardımı olurmu düzenlimi kullanmalıyım yada ne yapmalıyım konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum

Soru

İlaç düzenlemesi ve yan etkileri konusunda kendi doktorunuzun kontrolünde olmanız ve kendisine danışmanız gerekir. İnternet üzerinde ilaç tedavisi düzenlemesi ve yönlendirmesi yapılamamaktadır. Bu tür bir bilgi ve yönlendirme için sorununuzu ve gidişatınızı değerlendirmek gerekir.

Cevap

Hocam merhaba.yardımdınız icin tesekkurler.ben bipolar bozuklugu hastasiyim.6 ay once tedaviye basladim.ve bu son zamanlarda uyku problemim basladi.geceleri en az 5 e kadar uyuyamiyorum.2 tane kullandigim ilac var birinin yan etkileri kisminda uykusuzluk yaziyo.doktoruma sordum uyuyamiyorum acaba ilac yan etkisimi diye ondan degil senin uyku duzeninle alakalidir dedi.bir tanede uyku ilaci yazdi.uyku ilaclarinin iyi olmadigini bildigm icin kullanmak istemiyorum.hemde bagimlilik yapiyomus.bir turlu nedenini bulamadik ogrenciyim sinavlarim yaklasiyo ve cok kaygiliyim hocam lutfen yardim.

Soru

Bipolar bozukluğu düzenli bir ilaç takibi ile doktor kontrolünde olmanız gereken bir durumdur. Doktorunuzun ilaç düzenlemesine harfiyen uymanıza rağmen problemleriniz belirgin şekilde uzun süredir devam ediyorsa başka bir uzmanla ilaç tedavinizi düzenleme seçeneği düşünülebilir. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabilriiz.

Cevap

Merhaba, benim problemim uykunun hayatımdaki en onemli olay olması. Şu an 45 yaşındayım ve kendimi bildim bileli hep uyuma sıkıntısı cekmemem. Erken veya gec yatmam onemli değil gayet guzel ve derinden uyurum.Ama kalkarken hep zor kalkıyorum. Uykumu almamış gibi gun icinde hep uyuma isteğinde oluyorum.Annemden oğrendiğime gore bebekliğimde de cok uyurmuşum. Alkol ve sigara kullanmıyorum. Cay ve kahve cok icmeme rağmen uyku hali bende hep vardır. Herhangi bir hastalığım ve kullandığım ilac yok. Onerileriniz icin şimdiden teşekkurler..

Soru

Uyku problemlerinde fiziksel ve psikolojik etkenler ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir. Yaşamınızda stres yaratan faktörler, geçmişte kalan sindirilememiş deneyimler, vitamin eksiklikleri, hormonal etkenler vb. birçok neden bulunmaktadır. Öncelikle bir doktora başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm. Fiziksel olarak bir bulgu yoksa psikolojik etkenleri belirleyebilmek için bir psikiyatriste ya da klinik psikoloğa danışabilirisiniz.

Cevap

Şiddetli bir boğaz enfeksiyonu gecirdim.(bademciklerin şişmesi) iki tur iğne kullandım.antibiyotik iğneler.gecmedi sonunda hastanede yattım serumlarla iyileştim. iyileşir iyileşmez. bende bir uyku hali surekli uyuma isteği uyuduğum zaman uyanamama durumu yaşıyorum.bu durum 3 gundur devam ediyor.ve yaklaşık 7 gundur ishalim. sizce bu uyku uyuma ve uyanamama sebebi ilaclara bağlı olabilirmi

Soru

Vakit kaybetmeksizin bir doktora başvurmanız gerekiyor. İshal probleminiz vücut denegenizi bozacak önemli bir problemdir. Yapılacak değerlendirmeye göre sorunun kaynağı tesbit edilip buna göre bir yol izlenecektir. .

Cevap

Merhaba bnm 19 yasindan beri uyku problemi
Var su an 24 yasindaym ve daha cok artti artk gunlerce uyuyamiorm eskiden uyku hapiyla uyurdm o bile etki etmio inanilmaz uykum var ama dalamiorm hep kafamda bir suru sey dolanior bnm bunu acilen cozmem lazm artik kendimi hic iyi hissetmiorm

Soru

Uyku probleminizin temelindeki stres faktörlerini ele almanız durumunda uyku probleminiz ortadan kalkacaktır. Bu konuda düzenli bir psikoterapi desteği almanız faydalı olacaktır. EMDR terapisi yöntemi kısa sürede iyi sonuçlar vermektedir. Bunun yanında iyi bir ilaç desteği de alarak hızlı bir iyileşme sağlanabilir.

Cevap

S.A. hocam uykumdan korkarak uyanıyorum ve içimde hep korku oluyor ve dalgın oluyorum bir bilgi verirseniz sevinirim.

Soru

Uyku bozukluklarının birçok nedeni olmaktadır. Sizin durumunuzu ayrıntılı olarak değerlendirmeden birşey söylenemez. Bedensel hastalıklar, depresyon, bastırılmış duygular, kronik stres vb. birçok etken düşünülebilir. Bir psikiyatriste başvurmanızı öneririm.

Cevap

Yaklaşık bir buçuk aydır uyku sorunu yaşıyorum. Başta seropuel 25 mg kulladım. Bu ilaç beni uyuşturdu. Bu ilacı bıraktım dr gittim tekrar bana redepra 15 mg verdi. Şuan ilaca başlamadım acaba bu ilaç uyku sorunumu çözer mi?

Soru

Sizi görmediğim ve rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmediğim için ilaçlarınız hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Ancak hep söylüyorum ilaç alındığında geçmeyen şikayetler ya ilacın yetersiz kalışından ya da zihinde var olan çözülmemiş çatışmalardır. Eğer ilaçla istediğiniz sonucu alamıyorsdanız bir psikoterapi yardımı almanızı tavsiye ederim

Cevap

12 haftalık gebeyim yaklaşık 1 aydır uyku bozukluğum var ne yapmalıyım yada tedavisi varmı?

Soru

Öncelikle uyku boukluğunuzun nedenlerini belirlemek gerekiyor. Uyku bozukluklarının psikolojik sıkıntılarla, geçmiş birikimlerle ve bastırılmış duygularla önemli bir ilişkisi vardır. Problemin temelindeki konular ele alındığında uyku bozukluğu tedavi edilebilir bir durumdur. Bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Cevap

Ben uyumakta güçlük çekiyorum . Insomnia isimli uykusuzluk probleminin belirtilerini aynen yaşıyorum. İlk başlarda uyuduğumu hissetmiyordum daha sonradan hiç uyuyamamaya başladım bu durum beni çok rahatsız ediyor. 15 yaşındayım oğrenciyim günlük hayatımda dersi dinlemede zorluk çekiyorum. Gittiğim bir psikiyatri var fakat beni hastalığım konusunda bilgilendirmiyor. Çeşitli ilaçlar kullanıyorum ne işe yaradıklarını dahi bilmiyorum. Sürekli olarak kullandığım Concerta 54mg ilacım var. Rileptid 1mg / depakin 500 chrono BT / serex 25 bunlarıda uyumam için sırasıyla denetim fakat beynimi uyuşturuyor. Algılamada güçlük çekiyorum. Biliyorum çok fazla uzattım ama sayfanız ve soru bölümünüz ilaç gibi geldi. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum iyi çalışmalar.

Soru

Ergenlik bizim fiziksel, duygusal ve kimlik boyutlarında çok hızlı bir değişim gösterdiğimiz,bir çok hormon ve salgılarımızın aktive olduğu ve tüm bunlara bağlı olarak çok değişik ve çok boyutlu bir çok psikolojik belirti gösterebildiğimiz bir süreçtir. Bu süreçte yaşanılanlara da teşhis koymaz ve sadece süreç olarak değerlendiririz. Kullandığın ilaçlar da bana geniş bir yelpazede belirtiler gösterdiğini düşündürdü. Bunlar sadece uyku bozukluğu nedeniyle kullanılan ilaçlar olmayıp dolaylı olarak uykularını da düzene sokmasını bekleyeceğimiz bir tedavi planını işaret ediyor. O nedenle sürecini detaylı şekilde konuşmadan bir müdahale önermek doğru olmayacaktır. Ancak doktorunla sağlığın ve aldığın tedavi ile ilgili açıkça konuşma ve soru sorma hakkına sahipsin. Bu ilaçların etkinlik süreleri ve neden kullandığınla ilgili bilgi alman senin de süreçle ilgili daha doğru beklentiler içine girmeni sağlayacaktır. Tüm süreçten bağımsız olaraksa uyumadan önce gevşeme ve nefes egzersizleri uygulamak, yattığın yeri düşünme yeri haline getirmemek, yattıktan sonra aklına takılanları not alıp tekrar yatmak genel öneriler olacaktır.

Cevap

Ben son bir senedir bazı aralıklarla uykumda iki elimle alnıma bastırıyorum ve başımın ağrısından uyandığımda farkediyorum. Alın kısmım resmen uyuşuyor ve kızarıyor. Bunu neden yapıyor olabilirim. Ben bir anlam veremedim yardımcı olursanız çok sevinirim iyi calışmalar .

Soru

Anlattıklarınız tipik olmayan şeyler. O yüzden detaylı bir sorgulama gerekiyor. Ancak uykuda bu tür davrtanışlar bir sıkıntılı durumun olduğuna işaret eder.

Cevap

Ben uykumdan ağlayarak uyanıyorum. Sebebini bilmiyorum. Boşluk anında duyduğum seslerden , birinin dokunmasından çok fazla korkuyorum ve ağlamaya başlıyorum. Fazla ürkek davranıyorum. Kendimi çok halsiz hissediyorum. Her şeye karşı isteksizim. Yaklaşık 1.5 aydır bu şekilde devam ediyor. Sebebi ne olabilir?.

Soru

Yakın bir zamanda yaşadığınız bir korku verici veya hayal kırıklığı yaratan olay oldu mu bilmiyorum, ama bunlar bir kaygı bozukluğuna işaret ediyor. Eğer böyle bir olay varsa vakit geçirmeksizin müdahale etmek gerekir. Kısa sürede iyileşebilirsiniz. Yardım almalısınız.

Cevap

5 gündür uyuyamiyorum, kabus görme arada dalarsam daliyorum. Bende panik atak var. Ama hiç böyle olmamıstım k.b.b gittim bogazlarım şişmiş antibiyotik verdi. Ondan kaynaklandigini düsünüyorum. İlacin ismi claricide bu konu hakkinda bilgilendirmenizi istiyorum...

Soru

Antibiyotikler bazen panik atağı tetikleyebiliyor ve uykusuzluk gibi şikayetlere neden olabiliyorlar. Bu durum geçicidir. Ancak panik atağınız için yardım almanızı öneririm.

Cevap