Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

Annem 77 yaşında şeker hastalığı kusma ve halsizlik var tahlilerde bir şey yok ama yatıyor devamli öleceğim diyor

Soru

Fiziksel hastalıklar nedeniyle tükenmişilk duygusu, içe çekilme ve daha çok halsiz hissedip karamsar düşünceler içine girmek depresyona neden olan kısır bir döngüdür. Bir psikiyatriste başvurarak ayrıntılı bir değerlendirme yapmak, sorunun nedenlerini anlamak ve buna göre bir yol izlemek gerekiyor. Dilerseniz merkezimizde yardımcı olabiliriz.

Cevap

Meraba hocam,annem 80 yaşında,bundan 7 -8 AY öncesine kadar bazı şeyleri unutan, her sabah kalkıp kahvaltısını hazırlayan evini silen hep camaşır yıkamak isteyen 44 yaşındaki epilepsi hastası kardeşim için hayata tutunan bir insandı. Tansiyon ilacı(fludex,belok, insomin içerdi. kızkardeşim etraftan duyduğu alzhemer hastalarının yaptığı hareketlerden korkarak annemi adanada tıp merkezinde nörolojiye götürmüş,beyin küçülmesi var demans başlıyor tedavi olmassa ilerler demişler,anneme nutropil vermişler işte bu ilaçtan sonra annem 24 saat yatmaya başladı ne kalkıyor, ne yiyor ne içiyor yesede kuş kadar hiç su içmez,yatığı sevdiği işlerden hep vazgeçti varsa yoksa yatmak,hiçbiryere gitmiyor,fiziksel bir hastalık yok dahiliye baktı, anneme ne oldu hocam yokmu geri dönüşü,keşke eskisi gibi kalsaydı ne olurdu şimdi o günleri arıyoruz sabahtan akşama kadar çamaşır, bulaşık yıkasaydı varsın bazı şeyleri unutsaydı desemde hafızası çok kuvvetliydi,çok üzülüyoruz hocam var mı çaresi bu işin ne yapmalı, annemi nereye götürmeliyiz yardımcı olursanız çok teşekkur ederiz,saygılarımla

Soru

Geçmiş olsun. Anlattıklarınız annenizin bir depresif sürece girdiğini düşündürüyor. Depresyon hafıza hücrelerinin performansını azaltan bir bozukluktur. Yaşlılarda görüldüğünde var olan yaşlılık unutkanlığını şiddetlendirir, hatta Alzheimere giden bir duruma sebep olabilir. Bu amaçla annenizin ne olduğunu ortaya koyacak iyi bir değerlendirmeden sonra tedavisinin planlanması gerekir. Eğer sebepte depresyon öne çıkıyorsa tedaviyle gerileme şansı yüksektir. 02122915318 nolu telefondan randevu alırsanız gereken değerlendirmeyi yapabiliriz.

Cevap