Soru Sor

Uzmana Sorulan Sorular

Lütfen sorularınızı aşağıdaki forma yazarak bize gönderiniz. İletişim bilgileriniz kesinlikle 3. sahıslarla paylaşılmayacak ve bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Soru Sor Formu

sn.dr.ben yaklaşık.11yıldır busıkıntıları yaşadım.iş.sıkıntısı.yuksek ateş.korku.ve endişe.yaşadım.kendimiifadede zorlandım.insanlar ınyanlışanlama korkusu yaşadım. guvensizlik.halen.kaygılarımvar.

Soru

Yaşadığınız problemler konusunda ilaç desteğinin yanında konuşma yoluyla yardımcı olma yöntemi olan psikoterapi desteği de almanız faydalı olacaktır. Dilerseniz merkezimizde bu konuda yardım alarak 11 yıllık kronik probleminiz konsunda önemli bir ilerleme sağlayabilirsiniz.

Cevap

Sn. doktor, babam 62 yaşında aşırı sinirli. genelde soylediklerine kabul etmesek bile uyarız ama ben veya kardeşim her hangi bir konuda fikir bildirdiğimizde eğer onun gibi duşunmuyorsak aşırı tepki veriyor. Ozellikle erkek kardeşimle nerdeyse hic anlaşmıyor. Ne yapsa hatalı bulup cocuk gibi azarlıyor. Annemle de aynı şekilde. evle ilgili olarak her seyden memnunsa, eskiden yaşamış olduğu haksızlıkları hatırlar onlara sinirlenir. ne yapmamiz gerekiyor?

Soru

Sinirlilik problemlerinin birçok sebebi bulunmaktadır. Dolayısıyla önce bu nedenleri tesbit edip buna göre yol izlemek gerekiyor. Fiziksel rahatsızlıklar, geçmiş birikimler, sindirilmemiş olaylar, emeklilik psikolojisine alışamamak vb. birçok etken bulunmaktadır. Kendisininde kendisi iel ilgili rahatsız olduğu noktaları yakalamaya çalışıp bu konuda bir uzman desteğine yönlendirmeye çalışabilirsiniz. Bu konuda direnç gösterirse kendisine nasıl yaklaşabileceğinizi tam olarak belirleyebilmek için bir psikiyatrist ya da psikoloğa kendiniz başvurabilirsiniz.

Cevap

Çocuklarım hasta olunca uzun sure kendime gelemiyorum hasta olduklarında uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum surekli doktora goturuyorum normal zamanlarda da hastalanacaklar diye hep bir korku icindeyim icim icime sığmıyor kendimi telkin etmeye calışıyorum ama başaramıyorum ne yapmam gerekiyor yonlendirirseniz sevinirim

Soru

Kaygı düzeyiniz olması gerekenden daha fazla. Bunun temelinde kaygılarınızı besleyen sindirilmemiş olumsuz yaşantılar bulunabilir. Bu gibi durumlarda EMDR terapisi kısa sürede etkili sonuçlar verebilmektedir. EMDR terapisi konusundaki bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Cevap

Sn hocam babam doksan yaşında evlenmek istiyor bunu engellemek için bir ilaç önerir misiniz kendisi doktora gitmediği için sizden yardım bekliyorum.

Soru

Durum kompleks bir duruma işaret ediyor. O yüzden uzmanın mutlaka görmesi gerekir.

Cevap