Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Aşk Acısına Çare Ne?

Üç senedir 24 TV’de hazırlayıp sunduğum Türk Müziği programı ‘Bizden Nağmeler’e şarkı seçerken Avni Anıl’ın o güzel nihavend şarkısı geldi önüme: Aşk nedir, nasıldır bilen var mı Sevip de her zaman gülen var mı Seviyorum demek çok kolay Hadi öl denince ölen var mı Sözleri İlham Behlül Pektaş’a ait bu şarkı sevgili için ölmeyi yani tutkuyu anlatıyor. Şarkılara, şiirlere, filmlere, romanlara konu olmuş “tutkulu aşk” sıkça karşımıza çıkan önemli bir psikiyatrik sorundur.

Devamı

Hastalıklı Aşk

Onu görmeden yapamamak. O olmadığında yemekten içmekten kesilmek. Geceleri onu düşünmekten uyuyamamak. Sanki her an elinden kayıp gidecekmiş gibi endişelenmek. O giderse ben ne yaparım diye tasalanmak. Bir an yüz çevirmesin diye kendini hırpalamak. Delicesine paralanmak… Aşka düşmüş insanın yaşadığı duygulardan bazıları bunlar. Birçok insan hayatının bir döneminde bu duyguları yaşar. Yaşaması da gerekir. Aşk olgunlaştırır, ayrılık da ilişki seviyesini belirler. Her bir aşk macerası bir sonraki ilişkinin daha sağlıklı olması için yaşanmış bir tecrübedir.

Devamı

Karşı Cins Sorunları

Karşı cinsle ilişkiler bir insanın en temel sorunlarındandır. Çoğu insan çocukluk ve ergenlik döneminde tohumu atılan olumsuz şartlanmalara bağlı olarak karşı cinsle ilişki problemi yaşar. “Başaramazsam…”, “Rezil olurum…”, “Ya kabul edilmezsem…” Kişinin yoğun bir şekilde sosyal kaygı yaşaması önemli bir karşı cins sorunudur. “Rezil olurum, ya kabul edilmezsem” şeklindeki olumsuz ve otomatik düşünceler kaygıya, o da uzak durmaya sebep olur. Kişi aslında hoşlandığı arkadaşıyla çok istediği halde iletişime giremez. Bu özellikle erkeklerde sıkça gözlenen bir durumdur. Sevdiği kıza bir türlü açılmaya cesaret edemez, arkadaş sohbetlerinde sürekli ondan bahseder, ama gidip de bir kelime bile konuşamaz.

Devamı

Tutkulu Aşk Maninin Habercisi Olabiliyor

‘Mani’ serotonin gibi duygudurumu düzenleyen hormonların beyinde artması sonucunda görülen bir aşırı taşkınlık halidir. Çok konuşma, aşırı hareketlilik, sinirlilik, aşırı enerjik olma, aşırı kendine güven, az uyuma, seksüel davranışlarda artma şikâyetleriyle kendini gösterir. Manide mistik ve büyüklük içerikli hezeyanlar görülebildiği gibi bütün kadınların veya erkeklerin kendisine âşık olduğu, peşinden koştuğu, kimsenin cazibelerine dayanamadığı düşünceleriyle giden ‘erotomanik tip hezeyanlar’ da görülebilmektedir. Genellikle bahar dönemlerinde artış gösteren bu durum ciddi sonuçlara sebep olan bir psikiyatrik bozukluktur.

Devamı

Erkekteki Cinsel Kaygı Erken Boşalma Sebebi

Erkeklerde en sık görülen cinsel bozuklukların başında erken boşalma geliyor. Erken boşalma erkeğin sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşamasına fırsat vermeyecek derecede erken boşalmasıyla karakterizedir. Daha ilişkiye girmeden önce boşalma oluyorsa ağır, birleşmeden sonraki 1 dakika içinde oluyorsa orta, 1-5 dakika arasında oluyorsa hafif düzeyde erken boşalma söz konusudur. Erken boşalmanın şeker, prostat ve genital hastalıklar, yaşlılık gibi fiziksel sebepleri olabildiği gibi aşırı kaygıyla giden ruhsal sebepleri de vardır.

Devamı
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul