Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Baharı Bekleyen Hastalıklar

Bahar Yorgunluğu
Baharda insan metabolizması değişir. Bu değişimle birlikte yorgunluk baş gösterebilir. Bahar yorgunluğu bir rahatsızlıktır ve önlem alınmazsa kronikleşir.

Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar. Negatif yüklü iyonların artması yorgunluk, halsizlik ve gerginlik yaratır. Buna taşıtların havayı kirletmesi ve sanayi atıkları da eklenince negatif elektrik daha da artar ve bahar yorgunluğu olarak bilinen duruma sebebiyet verir.

Bahar yorgunluğunda yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi fiziksel belirtilerin yanında tansiyon yükseklikleri, midede şişkinlik, yanma, baş ve beden ağrıları ve özellikle kadınlarda vücutta şişme şeklinde belirtiler gözlenir.

Bahar Melankolisi

Bahar her ne kadar yazın geleceğinin bir habercisi olsa da bazı kişilerde duygusal iklimi kışa sürükleyebilir. “Bahar mutsuzluğu” dediğimiz bu durumda kişilerde aşırı mutsuzluk, hayattan tat alamama, olayları kafaya takma, halsizlik, yorgunluk, enerji azlığı, zindelik algısının azalması, huzursuz uyuma, dikkat-konsantrasyon zayıflığı ve unutkanlık belirtileri yaşanır.

Baharda Mani
Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde bahar için “delilik mevsimi “ diye bahseder. Hakikaten de bahar insanın kanının kaynadığı, duyguların coştuğu bir mevsimdir. Bu coşma bazı kişilerde hareketlilik, aşırı konuşma, kendine aşırı güven, çok para harcama, az uyuma şeklinde seyreden mani tablosuna sebep olabilir. Baharda psikiyatri acilleri ve klinikleri mani hastalarıyla dolup taşar. O yüzden mani sebebiyle tedavi gören kişilerin bu dönemde takipleri daha da derinleştirilmelidir.

Baharda Panik
Baharda tetiklenen ruhsal sorunlardan biri de paniklerdir. Öleceğim, kalp krizi geçiriyorum, kontrolümü kaybediyorum, çaresizim korkularıyla gelen kalp çarpıntısı, titreme, ateş basması veya soğuk terleme, nefes darlığı, çok sık idrara çıkma ve ishal gibi belirtiler panik atakların temel özellikleridir. Kişi bu ataklardan dolayı yalnız kalmak istemez ve sık sık acil servislere taşınır.

Bahar Ülseri ve Reflü
Baharda oluşan gerginlik ve stres mide asidini artırır ve ülserlerde nüksler görülür. Birçok ülser hastasının bu dönemde karın ağrıları, yanmaları ve şişkinlikleri artar. Baharda dolup taşan kliniklerden biri de gastroenterolojidir.

Önlemler ve Öneriler

Kronik yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır
Yürüyüş son derece etkili
Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin
B ve C vitaminleri ile potasyumdan zengin beslenmeli. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur
Günde an az 3 litre su içmek gerekir
Uyku ritmine dikkat edin
Alkolü mümkün olduğunca azaltın

Ruhsal sorunlar için bir psikiyatra danışın

Depresyon, mani ve panik gibi tablolar söz konusuysa mutlaka psikiyatriye başvurmak gerekir. Müdahaledeki gecikmeler kronikleşmeye ve şiddetlenmeye sebep olur.

GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul