Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Antidepresanlar Gerektiğinde Kullanılmalı

Depresyon dünyanın en büyük sağlık sorunlarındandır. En sık görülen ilk beş hastalıktan biridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 raporlarına göre sakatlıkların, işten ayrılmaların, işe devamsızlıkların, kazaların sebep olduğu yeti yitimlerinin 4. Sık sebebidir. 2020 yılında 2. sıraya yükselmesi ön görülüyor. Her yüz kadından 10 ila 25’i, her yüz erkekten de 5 ila 12’si depresyona yakalanma riski taşıyor. Bu kadar yaygın ve yeti yitimi sebebi olan bir hastalığın maliyetinin ileri düzeyde olacağı da kesindir. Nitekim Amerika her yıl depresyon için 40-50 milyar dolar harcamak durumunda kalıyor. Sık görülmesi ve yarattığı yeti yitiminin üst noktada olması depresyonun çok ciddi bir şekilde ele alınıp tedavi edilmesini gerektiriyor.

Devamı

Bir Futbolcunun İntiharı

Ünlü Alman kaleci Enke intihar ederek hayatına son verdi. Son yıllarda birçok olumsuz olayla karşılaşan, 2006 yılında kızını kaybeden, futbol hayatında sıkıntılı dönemler geçiren futbolcu ölümü seçti. Beyni sağlam olan hiçbir kimse ölmeyi istemez. Çünkü zihnimiz ve ruhsal yapımız ne olursa olsun yaşamayı tercih etmeye programlanmıştır. Eğer her olumsuz hayat olayından sonra ölmeyi seçen bir beyin yapısına sahip olsaydık bugün dünyada çok az yaşayan insan kalırdı. Ancak günümüzde intihar vakaları hızla artmaktadır.

Devamı

Depresyon Holding Batırır

Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili endişeler yaşamaya başlamış ve gereksiz kısıtlamalara gitmişti. Çocuklarıyla yaptığım görüşme sonrasında işle ilgili hiçbir sorunun olmadığı, babalarının bir iki aydır durgunlaştığı, işe gitmek istemediği, kaygılı olduğu bilgisini aldım. Depresyona girmişti ve bu yüzden işi kapatıp riske girmeden yaşama isteği belirmişti. Hep iflasların depresyona sebep olduğu söylenir, ama depresyonun da sebep olduğu iflaslar vardır. Çünkü depresyon algıları bozan bir rahatsızlıktır.

Devamı

Depresyon İlaçları Zaralı Mıdır?

Depresyon yüzyıllardır var olan bir hastalıktır. Eski zamanlarda depresyona giren bir insana hayatı bitmiş gözüyle bakılırdı. Çünkü bildiğiniz gibi depresyon kişinin yaşama enerjisini elinden alır. O zamanlar fazla tedavi seçeneği yoktu. Var olanlar da hastayı uyutmaya ve geçici olarak ruhsal sıkıntıyı dindirmeye yönelikti. Ancak yirminci yüzyılın son yarısında yapılan araştırmalar ve keşfedilen yeni ilaçlar umut oldu ve binlerce depresyon hastası hayata yeniden döndü. Ancak bunca başarıya rağmen insanların büyük bir kısmı antidepresan tedaviye hala kuşkuyla yaklaşmaktadırlar. “Bu ilaçlar bizi uyuşturuyor, bizi biz olmaktan çıkarıyor, beynimizi değiştiriyor, tepkisizleştiriyor, karaciğere, böbreğe zararlı, bunama yapıyor” gibi yakınmaları çok duyarız.

Devamı

Depresyon Okul Başarısını Azaltıyor

İnsan beyninin en önemli görevi ruhsal ve zihinsel performansı korumaktır. Ruhsal performans dediğimizde mutlu olmak, zevk almak, istek, motivasyon, ilgi, öfke kontrolü, rahat ve huzurlu olabilme anlaşılır. Zihinsel performansın belirleyicileriyse dikkat, konsantrasyon, bellek, karar verme, planlama, problem çözme, muhakeme etme gibi fonksiyonlardır. Eğer bir çocukta depresyon gelişirse hem ruhsal hem de zihinsel performans düşeceğinden okul hayatında başarısızlıklar gündeme gelecektir. Aşırı baskı yapan aileler, beklentisi yüksek ebeveynler, evde ve okulda yaşanan sorunlar, hayal kırıklıkları önemli depresyon etkenleridirler. Bu etkenlere maruz kalan çocuklarda depresyon gelişebilmektedir.

Devamı

Depresyon Ve Travmalar Kontrolsüz Alışverişe Sebep Olabiliyor

Çağımızın özellikle kadınları etkileyen en önemli sorunlarından biri alışveriş hastalığıdır. Tüketimin alabildiğince pompalandığı günümüzde alışveriş tutkusu artık bir bağımlılık halini almıştır.Kişi gereksiz yere ve ihtiyacı olmadığı halde alışveriş yapar. “Kendimi tutamıyorum, alışveriş yaptığımda kendimi çok rahatlamış hissediyorum, ama sonra da pişman oluyorum” gibi ifadeler kullanır.Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi alışveriş bağımlılığında da etken depresyon veya travma olabilmektedir.Depresyon dürtü kontrolünü bozarak kontrolsüz alışverişe sebep olabilir. Araştırmalar birçok kontrolsüz alışveriş vakalarında etkenin depresyon olduğunu ortaya koymuştur.

Devamı

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Günlük hayatımızda bazen kendimizi mutsuz, isteksiz, ilgisiz, keyifsiz hissedebiliriz. Bu bir sebebe yönelik de olabilir sebepsiz de. Bu durum genellikle bir iki saatten birkaç güne kadar devam edip geçer. Ancak depresyonda uzun süre ve artarak devam eder. Kişi mutlu olamamaya, önceden yapıp da zevk aldığı şeylerden artık zevk alamamaya ve hayata karşı gitgide isteksiz olmaya başlar. Güne sıkıntıyla başlar, “bugün nasıl geçecek” diye hayıflanır, evden dışarı çıkmak istemez. İlerleyen durumlarda yaşamak için bir sebep bulamama, hayatı anlamsız bulma ve ölme isteği belirir. Zamanla kişinin günlük aktiviteleri aksar. Hiçbir iş yapmak istemez, en ufak bir şey gözünde büyür, yapacaklarını erteler. Gece uykuya dalamama, sık sık uyanma, erken saatlerde uyanıp uyuyamama şeklinde uyku bozuklukları baş gösterir. Unutkanlık ve dalgınlık başlar. Ev hanımlarında yemeği ocakta unutma, yemek yakma, buzdolabını açıp dakikalarca “ne alacaktım” diye düşünme sıktır. Depresyon kişiyi halsiz, yorgun, bitkin düşürür. Sinirli ve öfkeli yapar. İştahını bozar. Ya çok yedirir ya da iştahtan keser.

Devamı

Elektroşok Tedavisi Şok Eder Mi?

Psikiyatride efsane olmuş tedaviler vardır. Bunların başında elektrokonvülsif terapi adını verdiğimiz EKT gelir. EKT’ ye halk arasında elektroşok adı verilir. Adında şok ifadesinin bulunması bu tedaviden korkulmasına, kaçınılmasına ve gerçekle ilgisi olmayan mitlerin doğmasına sebep olmuştur. “Eğer bir insan bir defa psikiyatri kliniğine yattıysa, hele bir de şok tedavisi olduysa artık iflah olmaz” gibi bir yanlış inanış söz konusudur. Bu inanış filmlere de konu olmuş, psikiyatri servisleri korkunç bir şekilde tasvir edilmiştir. Başrollerini Jack Nicholson’ın oynadığı 1975 yapımı Guguk Kuşu bunlardan bir tanesidir. Filmde bir mahkum hapishaneden kurtulmak için psikiyatri kliniğine yatar ve oradan kaçmanın planlarını yapar. Ancak buradaki baskıcı hemşire Rached, planlarını alt üst eder. Mahkûm kliniğin disiplinini bozar, hastaları provake eder, kaçma teşebbüslerinde bulunur. En son kendisini sürekli cezalandıran ve kötü muamelede bulunan hemşireyi boğmaya çalışır. Bu olaydan sonra mahkûma “lobotomi” yani beynin belli bir bölgesinin çıkarılması ameliyatı uygulanır. Ameliyat sonrası kahraman tam bir yürür-gezer yani “zombi” halini alır.

Devamı

Geçmeyen Ağrıların Altından Depresyon Çıkıyor

“Doktor bey yıllardır bel ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor, yaptırmadığım tahlil, kullanmadığım ağrı kesici kalmadı. Ama yine de ağrım geçmedi. Baş ağrısı yüzünden hayatım alt üst oldu, ne yaptıysam bir türlü iyileşmedi” diye yakınan birçok insanla karşılaşmışsınızdır. Özellikle de kadınların böyle müzmin ağrı hikâyeleri meşhurdur. İşte bu tür geçmeyen yıllanmış ağrıların altından yüzde otuzla kırk oranında depresyon çıkıyor. İlginç bir başka istatistiğe göre de depresyonlu bireylerin yüzde altmışında ağrı yakınmaları görülüyor. Yani ağrı ve depresyon sıklıkla iç içe geçen olgulardır. Ancak ağrıdan yakınan kişiler bu bilgiden haberdar olmadıklarından daha çok fizik tedavi, dâhiliye, ortopedi, nöroloji uzmanlarına giderler. Defalarca MR, tomografi, röntgen gibi tetkiklerden geçirilirler. Yüzlerce ağrı kesici ve vitamin ilacı kullanırlar, fakat bir dirhem iyileşme göstermezler. Şansı olan kişiler bir psikiyatristle karşılaşırlar ve tedavi olurlar. Şanssız bireylerse doktor doktor dolaşmaya ve ağrıları çekmeye devam ederler. Ta ki bir psiyatristle karşılaşana dek

Devamı

Manik Depresif Bozukluk

Duygudurum insanın mutluluk ve hüzün duygularının dengesini belirten bir terimdir. İnsan gün içinde bazen hüzünlenir, sıkılır, kederlenir, üzülür bazen de sevinir, neşelenir, keyiflenir, canlanır. Ancak normal ve sağlıklı bir insanda bu duygusal dalgalanmalar belli bir sınırın dışına taşmaz. Yani insandaki duygusal iklim genellikle yazdır. Gün içinde yağmur hatta dolu yağar, fırtına kopar, ama mevsim değişmez hep yaz kalır. Anlık değişmeler genel mutluluk ve ruhsal iyilik halini etkilemez. Bu denge beyindeki bir mekanizma sayesinde sağlanır. İşte insandaki duygudurumu dengesini sağlayan bu mekanizma kimyasal olarak bozulursa ya depresyon ya da mani dediğimiz taşkınlık tablosu oluşur. Alt sınırın aşağısı depresyon, üst sınırın üstü manidir.

Devamı

Önemli Bir Toplumsal Sorun: İntihar

İntihar maalesef zaman zaman gündemi meşgul eden önemli bir toplumsal sorun. Bir gün önce acı bir intihar haberi Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden geldi. Sınıfındaki erkek arkadaşına “seni seviyorum” yazılı kâğıdı verirken öğretmenine yakalandığı söylenen bir kızımızın babasının tüfeğiyle canına kıydığı haberi yayınlandı. Haberde “töre korkusunun” buna sebep olduğu belirtiliyor. İntihar insanın kendisini hayattan koparmak için giriştiği eylemdir. Kişinin kendisini cezalandırmasından ziyade çaresizliğinin bir yansımasıdır. Planlanmış olabilir, ama kasıtlı değildir. Çünkü ortada ölmekten başka çarenin kalmadığı gibi bir inanış vardır. Kişi acı veren gerçeklikten kurtulma çabası içindedir.

Devamı

Sonbahar Depresyonu

Sonbahara girdiğimiz şu dönemde bir domuz gribine bir de sonbahar depresyonuna dikkat etmemiz gerekir… Bazı insanlar sonbahar mevsimi geldiğinde kendisini mutsuz, keyifsiz, sinirli, gergin, motivasyonu azalmış, moralsiz, halsiz, yorgun, bitkin hisseder. Bazılarında intihar düşünceleri bile gelişebilir. Çoğu zaman sıradan bir bunalım gibi algılanan bu durum, genetik yatkınlığı olan bireylerde gündüzün kısalmasının yarattığı beyin melatonin dengesizliğiyle oluşur. Dünyada en sık, kışın gündüzün çok azaldığı İskandinav ülkelerinde görülür. Amerika’da on milyonu aşkın kişinin her sene sonbahar depresyonuna yakalandığı bildirilmiştir. Kadınlarda erkeklerden dört kat daha fazla görülen sonbahar depresyonu en sık 17-25 yaşları arasında görülür. Bu yaşlar dikkat edilirse akademik ve meslekî yönden en aktif olunması gereken yaşlardır.

Devamı

Tıbbi Hastalıklar Sık Depresyon Sebebidir

Depresyon çağımızın en büyük sağlık sorunlarındandır. Beyindeki kimyasal bir bozulma sonrasında ortaya çıkar. Sebep genellikle aşırı stres yaratan bireysel ve çevresel sorunlardır. Ancak bazı tıbbi hastalıklar da sıklıkla depresyon etkenidirler. Bunlardan bazı önemli hastalıklara göz atalım:

Devamı
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul