Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com
Erkekteki Cinsel Kaygı Erken Boşalma Sebebi


Erkeklerde en sık görülen cinsel bozuklukların başında erken boşalma geliyor. Erken boşalma erkeğin sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşamasına fırsat vermeyecek derecede erken boşalmasıyla karakterizedir. Daha ilişkiye girmeden önce boşalma oluyorsa ağır, birleşmeden sonraki 1 dakika içinde oluyorsa orta, 1-5 dakika arasında oluyorsa hafif düzeyde erken boşalma söz konusudur.

Erken boşalmanın şeker, prostat ve genital hastalıklar, yaşlılık gibi fiziksel sebepleri olabildiği gibi aşırı kaygıyla giden ruhsal sebepleri de vardır.

Cinsellikle İlgili Sebepler
Cinsellik kaygısı erkekte cinsel birleşmenin başında “ya başaramazsam, ya eşimi tatmin edemezsem, ya yetersiz kalırsam” düşünceleriyle kontrolü dışında boşalmaya yol açıyor. Yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, ilk cinsel deneyimin çok kötü şartlarda ve olumsuz sonuçlanması hem erken boşalmaya hem de iktidarsızlığa sebep olabiliyor. Cinsellik beklentisini yüksek tutan, cinsellik konusunda baskın ve çok aktif olan eşler de erken boşalma etkeni. Aşırı aktif partnerin yanında isteksiz davranan partner de erken boşalma sebeplerinden. Karı-koca kavgaları bir diğer önemli erken boşalma nedeni. Erkek karısının yanında kendisini yetersiz hissediyorsa erken boşalma yaşayabiliyor.

Cinsellik Dışı Sebepler
Çocukluk döneminde “yetersizlik, başarısızlık, zayıflık, güçsüzlük” hissettiren davranışlara maruz kalmak önemli erken boşalma sebeplerinden. Aşırı eleştiren, küçük düşüren, baskıcı ve engelleyici anne-babaların çocuklarında ileriki dönemde cinsel sorunlar, özellikle erken boşalma gelişebiliyor. Erkeğin çocukluk çağında yaşadığı bu olumsuz yaşantıları tetikleyen anlayışsız, aşırı eleştiren ve hakaret eden eşler erken boşalmaya zemin hazırlıyor.

Tedavisi Nedir?
Fiziksel rahatsızlıklar hariç tutulursa erken boşalmaya sebep olan etkenlerin ortak noktası “yetersizlik, başaramama, becerememe, güçsüzlük” gibi kaygı yaratan düşünceler. Bu yüzden eşler arasında sorun varsa düzeltilmeli ve etkin bir diyalog başlatılmalıdır. Erkeğin kaygısının kaynağı olan çocukluk yaşantıları ve eş tutumları ele alınıp çözümlenmeli, bireysel kaygılar yok edilmelidir. Eş terapilerine ilaveten uyguladığımız EMDR terapisi erken boşalmada büyük oranda başarılı olmaktadır. Bu aşama olmaksızın uygulanan cinsel terapi egzersizleri çoğu zaman işe yaramamakta, erkeğin yetersizlik duygusunu daha da artırabilmektedir. Partnerle yapılacak egzersizler ancak bu aşamadan sonra uygulanırsa olumlu sonuç vermektedir.
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul