Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Adet Dönemi Boşanmaya Sebep Olabiliyor

Adet Dönemi Boşanmaya Sebep Olabiliyor Kadınlarda ayın yaklaşık on gününün sıkıntılı geçmesine sebep olan adet dönemi %73 oranında görülmektedir. Bu dönemde yaşanan sıkıntılar fiziksel olmaktan çok ruhsal ve davranışsaldır. Genellikle şu ifadelerle sıklıkla karşılaşılır: “Mutsuzum”, “Eşim beni hiç anlamıyor”, “Kendimi çirkin hissediyorum”, “Kendimi değersiz hissediyorum”, “Sürekli bir şeyler yemek istiyorum”, “Midem bulanıyor, yemek kokularından nefret ediyorum”, “Başım ağrıyor…”, “İşe gitmek istemiyorum”, “Her yerim ağrıyor”

Devamı

Adet Dönemi Depresyonu

Adet dönemi Sendromu kadınların %75’inin her ay en az 10 gününü meşgul eden, çok sıkıntılı ve kâbus gibi bir tablodur. Değişen hormon düzeyleri bu duruma sebep oluyor. Belirtiler Adet Dönemi Sendromu yaşayan kadınların yarısında ağır depresyona kadar varabilecek sorunlar oluşur. Kadınların hemen hepsinde geçici kilo artışı, aşırı şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet gözlenir. Birçoğunda baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, çarpıntı, sıcak basmaları, ses ve kokulara aşırı hassasiyet görülür. Fiziksel belirtilerin yanında öfke kontrolsüzlüğü, aşırı sinirlilik, tahammülsüzlük en sık görülen belirtilerdir.

Devamı

Adet Dönemi Depresyonu

Kadınlarda her ayın en az bir haftasını etkileyen adet dönemi sendromu yüz kadından yetmişini etkileyen önemli bir bozukluktur. Amerika’da bu bozukluğun sıklığı %2 ila %10 arasındadır. Orta dereceli belirtiler kadınların %30 ila 80’ini etkilemektedir. Belirtiler ortalama olarak 20’li yaşlarda görülür. Yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen bu bozukluk yüzünden kadınların %7.5’i bu dönemde işe gidemezler. Bozukluk diğer ruhsal bozukluklara da genetik yatkınlığı artırır. Adet dönemi sendromu olan kadınların birinci derece akrabalarının %65’inde majör depresyon gibi duygudurum bozuklukları tespit edilmiştir.

Devamı

Çocuğunu Öldüren Anneler: Doğum Sonrası Psikoz

Doğum sonrası psikoz 500 doğumda 1 görülür. Ancak önceki hamileliklerinde psikoz tablosu görülenlerde risk 3 kişide 1 e yükselir. Uykusuzluk, gerginlik, baş ağrıları, duygusal açıdan aşırı tepkisellik, sinirlilik, öfkelilik, huzursuzluk ve gün içinde sıkça dalgalanan ruhsal durumla kendini gösterir. Anne kendisinin bütün kötü olayın sorumlusu olduğunu, doğan çocuğun aslında kendi çocuğu olmadığını, hatta doğumu bile kendisinin yapmadığını iddia eder. Bebekte bir sağlık sorunu olduğunu, ona yeterince bakamayacağını ve acı çektirebileceğini düşündüğünden kendini öldürmeye kalkışır. Bebeğini öldürmesi, kurban etmesi yolunda sesler duyar. Kendisine ve bebeğine zarar verileceğini düşünür.

Devamı

Erkeklere Kadınlar Hakkında Bir İki Öneri

Kadın her devirde değerin simgesi olmuştur. Ziynet eşyası, takı, süs gibi değerler kadınla özdeşleşmiştir. Bu hem kadının doğası gereği nezaketinin hem de duygusal ihtiyacının bir tezahürüdür. Kadın değer verildiğini, önemsendiğini, beğenildiğini bilmek ister. Bir kadının kalbini kazanabilmek için bu duyguları ona hissettirebilmelisiniz. Erkeklerin kadınlara olan duygularını ifade etmeleri ataerkil toplumlarda ayıp karşılanır. Hatta “erkekliğin şanına” ters bir davranış olarak görülür. Ancak hangi kültürde olursa olsun bir kadın bunları işitmek ister

Devamı

Erkekte Duygusal İhtiyaç: Güç ve İktidar

Kadın ve erkek her ne kadar eşit olsa da duygusal ihtiyaç bakımından farklıdırlar. Erkeğin duygusal ihtiyacı güçlü olmak ve güçlü olduğunu hissetmektir. Tarih boyunca erkek güçlü olarak algılanmış ve gücü temsil etmiştir. Bu kadından daha güçlü olduğu için değil, güçle motive olabildiği içindir. Bir biyolojik olgu olan “erkek cinselliği” sosyolojik bir terim olan “iktidarla” özdeşleştirilmiştir. O yüzden erkeğin cinsel yetersizliği “iktidarsızlık” olarak adlandırılır.

Devamı

Estetik Çılgınlığı

Estetik ameliyatların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hastalığa bağlı veya doğuştan fiziksel sorunları gidermek amacıyla çalışan estetik cerrahi, son yıllarda keyfe keder estetik isteklere cevap vermeye başladı. Ruhsal tatminsizliğin bir göstergesi olan estetik çılgınlığı, gelişmiş ülkelerde gitgide artıyor. Mesela Çin'de her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bıçak altına yatıyor. Resmi verilere göre Çinliler estetik ameliyatlar için yılda 3 milyar dolar harcıyor. Estetik tutkusu Amerika’da da artıyor. Bu ülkede 2003 yılına göre 2009’da estetik girişimlerin sayısı 17 kat arttığı tespit edilmiştir. En sık `liposuction` yani yağ aldırma ameliyatı yapılmış. Yaklaşık 478 bin Amerikalı yağlarını aldırmış. Bunu meme ameliyatı izlemiş.

Devamı

Hastalıklı Kıskançlık

Kıskançlık evliliklerin yüzde 50’sini etkileyen bir davranış bozukluğudur. Kıskançlığın görüldüğü evliliklerin yüzde 10’unda, aşırı kıskançlık nedeniyle şiddete başvuruluyor. Kararında bir kıskançlık ideal evliliklerde arzu edilir. Ancak bu güven duygusunu zedeleyecek seviyede olmamalıdır. Otoriteler normal bir kıskançlığın evliliğin kurtarıcısı olduğu görüşündeler. Hatta kadınlar kıskanılmayı eşlerinin kendilerini cazip gördüklerinin bir işareti olduğunu düşünürler. Kıskanılmamaksa kadında değersizlik duygusu yaratabiliyor.

Devamı

Olan Hep Analara Ve Çocuklara Oluyor

Geçen hafta Habertürk Gazetesinde yayınlanan eşi tarafından acımasızca öldürülmüş bir annenin içimizi ürperten ve yüreğimizi dağlayan fotoğrafı büyük tepkilere yol açtı. Eminim birçok insan milisaniyeler içinde “bu nasıl bir vicdansızlıktır” dedi ama hemen ardından “bu fotoğraf yayınlanır mı” diye isyan etti.Fotoğrafı yayınlayan gazetenin başındaki isim Fatih Altaylı ertesi gün durumu kurtarmaya çalışan...

Devamı

Konuşmak

Devlet Bakanı Fatma Şahin “Kadına ve Aile içi Şiddete Son Kampanyasında” ezberleri bozan bir müdahaleye imzasını attı. Salonda pankart açıp bağıran iki genç kıza müdahale etmek üzere olan bir polis memuruna “ …lütfen dokunmayın, salondan da çıkarmayın, bunları konuşarak aşacağız” diye müdahale ederek olası bir üzücü olayın önüne geçmiş oldu. Şiddeti önlemek için görev yapan polislerin bu tür protestolarda...

Devamı
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul