Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Kazalar

Kazalar motorlu araç kazaları, iş kazaları vb. şeklinde ayrılmaktadır. Özellikle motorlu araç kazalarında akut stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğuna sık rastlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda motorlu araç kazası geçiren kişilerde travma sonrası stres bozukluğu görülme sıklığı %10 ile %46 arasında değişmektedir. İş kazalarına yönelik yapılan çalışmalarda ise, iş kazası sonrasında akut stres bozukluğunun görülme sıklığı ise %6 olarak bulunmuştur. Kazaların sonrasında, travma sonrası stres bozukluğunun yanısıra depresyon, anksiyete bozuklukları da görülebilir.

Kişi, kaza anını tekrar tekrar hatırlar, kaza anını sık sık rüyalarında görür. Kişiler, kazayı hatırlatan yerlerden, kişilerden uzaklaşabilir. Örneğin; trafik kazası sonrasında kişinin arabaya binememesi. araba kullanamaması gibi. Bunun yanısıra o anı hatırlayamama da görülebilir. Her türlü uyarana karşı ani tepki gösterme (fren sesi, motor sesi vb.) ve insanlardan uzaklaşma durumunda olabilir. Bazı kişiler de “Neden ben hayatta kaldım. O kadar insan öldü neden ben ölmedim?” diye kendini suçlama eğilimi içerisinde olabilir. Bir geleceklerinin kalmadığı düşüncesine kapılabilirler.

Kaza geçiren bazı kişiler olayı felaket olarak nitelendirirken, bazıları ise felaket olarak nitelendirmeyebilir. Felaket olarak algılamış kişi için bu durum travmatik olay niteliği kazanmaktadır.

SORU SOR!

DANIŞMAK İSTEDİĞİNİZ KONUYU GÖNDEREBİLİRSİNİZ
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul