Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Takıntılı Kişilik Ve Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu

Obsesif kompulsif kişilik dünyada en çok görülen kişiliktir. Bu kişilik aşırı kontrol, aşırı düzen ve aşırı kuralcılık üzerine bina edilmiştir. Kontrol edemeyecekleri durumlarda aşırı kaygı yaşarlar, hırçınlaşırlar ve mümkün olduğu kadar bu tür durumlardan kaçınırlar. İş konusunda çok hassas ve kuralcı olduklarından çok başarılı olabilirler. Ancak eşleriyle veya beraber kaldıkları insanlarla geçinmeyi başaramazlar. Bu tip insanlarla yaşamak dayanılması güç bir işkenceye dönüşür. Birçok evlilik bu yüzden sona erer, birçok kişi sırf bu tip bir patron veya yönetici yüzünden işinden ayrılır. Hayatı bu denli etkileyen takıntılı kişiliğin özelliklerine bir göz atalım:

Titiz ve Kuralcıdırlar: Her şeyin bir kural çerçevesinde yapılmasını isterler. Kurallarını sorgulatmazlar ve mutlaka uyulmasını beklerler. Aşırı titizdirler. Kurallara uyulmadığında sinirlenirler, endişe ve kaygı yaşarlar.

Siyah-beyaz düşünürler: Onlar için orta yol yoktur. ‘Ya hep ya hiç’ mantığına göre hareket ederler. Bir iş ya dört dörtlük olacak ya da hiç olmayacaktır.

Mükemmeliyetçidirler: Ne kendilerinde ne de başkalarında hataya tahammül edemezler. Her şey tam olsun isterler. Hata karşısında aşırı öfkelenirler.

Sinirlidirler: Günlük hayatta bazen işler yolunda gitmeyebilir, ufak tefek aksaklıklar mutlaka olur. Ancak bu kişiler için olağan hatalar ve aksaklıklar bile tahammül edilemezdir. O yüzden çok basit olayları aşırı tepkiyle karşılarlar.

Kendilerine de kızarlar: Kendilerini de sıkça eleştirirler. Kendilerine de kızarlar. Hata yapmamak için çok tedbir alırlar. Bu tedbir onları kaygıya ve korkuya sürükler. Mesela sosyal fobik kişilerin birçoğu obsesif kişilik özelliklerine sahiptir. Topluluk önünde hata yapmaktan ve eleştirilmekten korktukları için kaygı yaşarlar.

Bu kişiler güne mağlup başlarlar: Aşırı kuralcılık ve kafada sürekli plan ve program yapma bu kişilerin bireysel stres yüklerini artırır. Bu yüzden günlük hayatlarında hiçbir sorun yaşamasalar bile sırf bu kişilik özelliklerinden dolayı stres yüklenirler. Yani güne eksiyle başlarlar.

Detaycıdırlar ve aşırı mantık yürütürler: Her konu ile ilgili detaylı ve mantıklı açıklamaları vardır. Mantıkları detaylar üzerine kuruludur. Duygusal olaylara dahi mantıkla yaklaşırlar. Bu yüzden dışarıdan soğuk ve mesafeli olarak algılanırlar. Çoğunlukla öyledirler de.

Belirsizliğe tahammül edemezler: Belirsizliği birçok kişi sevmez, ancak bu kişiler hiç sevmezler. Onlar için belirsizlik korkunç bir durumdur. Kafalarının içindeki kuralları, hataya karşı aşırı tahammülsüzlükleri aslında belirsizliği ortadan kaldırmak ve belirli, sürpriz olmayan, rutin durumları yaratma çabalarının bir sonucudur.

Erteleme Huyları Vardır: Bir işi mükemmel bir şekilde yapamayacaklarına kanaat getirdiklerinde işi yapmama veya erteleme yönüne gidebilirler. Mesela öğrenciyse dersleri çalışansa işleri erteler. Birçok öğrencinin ders çalışma sorununun altında bu mükemmeliyetçi düşünce yatar.

Takıntıları vardır: Bu kişilerde özellikle kontrol takıntılarına çok rastlanır. Hata olmaması için işlerini defalarca kontrol ederler. Bu da gereksiz zaman kayıplarına ve işleri zamanında yetiştirememeye yol açar.

BU KİŞİLER NE YAPMALILAR?

Bu bir kişilik sorunu olduğu için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzman kişinin aşırı hassa olduğu konuları normalleştirme konusunda yardımcı olur. Eğer yardım almazlarsa kalp, karaciğer, böbrek, mide, bağırsak, hipertansiyon ve şeker hastalığı açısından büyük risk taşırlar. Bu kişilerde korkular, depresyon, kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlar da sıkça görülür
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul