Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Kim Korkar Uçmaktan!
Korku insanda bir dereceye kadar var olması gereken bir duygudur. Bizi bazı tehlikelerden korur. Ancak bazı korkular şiddetli olabilir ve hayatımızı kısıtlayabilir. Bunlardan biri de uçuş korkusudur. Özellikle sık seyahat etmesi gereken iş adamları, bilim adamları için çok kısıtlayıcıdır. Bu yüzden iş görüşmelerine gidemeyen, çok kazançlı işleri kaybeden binlerce iş adamı vardır. İş adamlarının haricinde dünyayı gezmek, dolaşmak isteyen ama sırf uçak korkusundan gidemeyen bireyler de vardır. Dolayısıyla uçakla seyahatin yaygınlaştığı günümüzde uçuş korkusu yaşam kalitesini azaltan bir korku haline gelmiştir.

Uçuş Korkusunun Belirtileri

Kişi uçağa bindiğinde ya da uçağa bindiğini hayal ettiğinde aşırı korku, çarpıntı, titreme, soğuk terleme, nefes darlığı, kaslarda gerginlik, baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetler yaşar. Bunlar aşırı adrenalin salgılamasından kaynaklanır. Kişide "Ya uçakta kalp krizi geçirirsem, ya bir şey olur da müdahale edilemezse, ya düşersek" gibi kaygı düşünceleri belirir. Uçuş korkusu yaşayan kişiler ya bu endişeye katlanıp uçuşa devam ederler, ya uçaktan inerler ya da bir daha uçağa binmezler.

Kişilerde uçuş korkusuna, kendilerinin de hatırlamadıkları olumsuz çocukluk yaşantıları ve travmaları sebep olabilmektedir. Eğer biyolojik bir yatkınlık da varsa bu olayların yarattığı şartlanmalar kişiyi uçuş fobisine götürür.

Uçuş Fobisinin Tedavisi

Uçuşun Sanıldığı Kadar Tehlikeli Olmadığını Bilmek Gerekir

Sivil Havacılığın henüz gelişmediği ve uçak teknolojisinin arzu edilen seviyeye gelmediği yıllarda teknik yetersizlikler ve uçuş emniyetine yönelik uçuş prosedürlerinin geliştirilememiş olması istenmeyen kazalara sebep olmuş ve insanların zihinlerinde uçakla yolculuğun çok riskli olduğu gibi bir şartlanma meydana getirmiştir. Klişe bir örnek ama bir insanın yolda yürürken başına kiremit düşüp ölme ihtimali uçakla seyahat ederken ölme ihtimalinden çok daha yüksektir.

İstatistikler de bunu desteklemektedir:

Uçuşla ölme riski dört buçuk milyonda bir,
Yürürken iki buçuk milyonda bir,
Trenle seksen binde bir,
Otoyolda on dört binde bir,
Gördüğünüz gibi en düşük ölüm oranı uçakla seyahattedir.
Uçuşla ilgili yanlış inanışlardan biri de her uçak kazasının mutlak ölümle sonuçlanmasıdır.

Uçak kazalarının %25'inde hiçbir can kaybı yaşanmamıştır.

Kazaların %60'ındaysa yolcuların büyük bir kısmı hayatta kalmıştır.

Uçakların Donanımları Son Derece Geliştirilmiştir

Son yıllarda üretilen uçaklar, pilotun problemli durumları görmemesini neredeyse imkânsız hale getirmiştir. Her türlü acil durumda riski en aza indirecek şekilde dizayn edilmiş ve donatılmışlardır.

Pilotlar Son Derece Tecrübeli

Sivil Havacılık Otoriteleri pilot eğitiminde, her havacılık şirketinin uymakla mükellef olduğu bir eğitim programı oluşturmuştur. Ayrıca uçuş süresince yapılacak işlemlerin hepsini standart kurallara bağlamıştır. Bütün pilotlar ve kabin memurları bu standartlara uygun hareket etmek zorundadır. Pilot eğitiminin mükemmel ve uçuş ekibinin deneyimli olması uçaklardaki teknolojik gelişime eklenince kaza riski çok daha aşağılara inmektedir.

Uçuş Fobisinin Tedavisi

Tek Seansta Korkusundan Kurtulanlar Var

Uçuş fobisinde korkuya sebep olan olumsuz şartlanmalar tespit edilip giderilir. Bu konuda en etkin ve en kısa zamanda sonuca gidecek olan terapi yaklaşımı EMDR terapisidir. EMDR terapisinde uçuş fobisine neden olan bilinçaltı yaşantılar tespit edilerek hem bu travmalara hem de uçuşa yönelik aşırı hassasiyet ortadan kaldırılır. Eğer kişi bir uçuş problemi yaşadıysa ve korku ondan sonra oluştuysa bu yöntemle iki-üç seansta kurtulabilmektedir. Ancak neden çocuklukta yaşanan travmatik yaşantılarsa 7-8 seanslık bir uygulamadan sonra kişiler bu fobiden kurtulabilmektedirler.

Uçuş fobisi, EMDR terapisi sayesinde kişinin günlük işlevselliğini etkileyen bir ruhsal problem yoksa ve kişi korkuyu sadece uçuş esnasında yaşıyorsa herhangi bir ilaç tedavisine ihtiyaç duymadan da tedavi edebilmek mümkündür.

GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul