Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35 Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul
0 (212) 291 53 18Kapat
0212 291 53 18 bilgi@htagrup.com

Bunama Depresyon İlişkisi

Bunama 65 yaşın üzerindeki insanların % 5-11’ini, 85 yaş üzerindekilerin ise % 50’sini etkileyebilen bir bozukluktur. Ancak yaşlı bireylerde depresyonla çokça karışmaktadır. Çünkü yaşla birlikte depresyon riski de artmaktadır. Depresyon hem bunama riskini artırır hem de var olan bunama tablosunu daha da ağırlaştırır. O yüzden ileri yaş depresyonunun tedavi edilmesi zihinsel fonksiyonları korumak adına büyük önem taşımaktadır.

Devamı

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Alzheimer sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Önce belli belirsiz bir unutkanlıkla başlar ve yıllar geçtikçe ağırlaşır. Tabi ki olmazsa olmaz ve en önelmiş belirtisi unutkanlıktır. İlk dönemlerde randevularını, yemeğin altını, bakkaldan alacaklarını unutur. Bu dönemde kimse aldırmaz. Ancak zamanla yeni bilgi kaydedememe ve bariz unutkanlıklar gündeme gelince anlaşılır. Birçok kişi bu aşamada da anlaşılamayabilir. Çünkü insanların yaşlılarda unutkanlığı doğal görme gibi bir eğilimi vardır. Tamam yaşlılıkta unutkanlık bir miktar olur, ama bu işlevselliğe etki edecek boyuta ulaşmaz. Alzheimer’de bilgiler en sondan başlayıp geriye doğru unutulur. O yüzden hasta yakınları sıklıkla “hocam çok zeki, ilkokulda

Devamı

Beynin Check Up’ı Var Mıdır?

Teknolojik gelişmeler tıbbi check-up alışkanlığını da kazandırdı. Bedenin check-up’ı yapılıyor, ama beynin ceheck-up’ı yapılmıyor. Acaba beyne check-up uygulanabilir mi? Check-up bedende herhangi bir sorun olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan sağlık kontrolüdür. Özellikle 90’lı yıllardan sonra tıptaki laboratuar ve araştırma yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte check-up alışkanlığı yaygınlaşmaya başladı. Bu birçok hastalığın önceden teşhis edilerek erken müdahale şansını veren bir yöntemdir.

Devamı

Emeklilik Ruhsal Bozukluk Sebebi Olabiliyor

Emeklilik hayatın önemli kırılma noktalarından biridir. Kişiler çoğu zaman emekliliklerinin zamanını tayin etme şansına sahiptirler. Özellikle kamuda çalışanların emeklilik sınırları az çok bellidir. Ancak özelde çalışan insanlar için bu sınır çok değişkendir. O yüzden emeklilik kararını almak bir süreci uygulamak da bir başka süreci oluşturur. Eğer bu süreçlerde bir aksaklık ve çarpıklık söz konusu olursa bazı ruhsal sıkıntılar kendini gösterir. O yüzden emeklilik öncesi ve sonrası mutlaka bir adaptasyon çalışması yapılmalıdır.

Devamı

Emeklilik Ruhsal Hastalıklar Açısından Bir Risk

Emeklilik hayatın önemli kırılma noktalarından biridir. Bu döneme geçişte bir takım ruhsal sorunlar yaşanabilmektedir. Bunların birçoğu adapte olmayı engelleyen etkenlerden dolayı gelişir. Bazı insanlar emekliliği yaşlılığa geçiş gibi değerlendirirler. Halbuki emeklilik sadece aktif çalışma hayatının değişmesidir. Birçok insan emeklilik sonrası çalışmaya devam edebilmektedir. Kimi ek bir iş yapmakta, kimi kendisine özel meşguliyet...

Devamı

İleri Yaş Depresyonu Alzheimer Riskini Artırıyor: Yalancı Bunama

65 yaşın üzerinde gelişip de tedavi edilmeyen depresyonlar Alzheimer riskini %33 oranında artırır. İleri yaş depresyonları genellikle unutkanlık gibi zihinsel işlev bozukluklarıyla seyreder ve bunamayla karışır. O yüzden bu tür depresyonlara “yalancı bunama” adı verilir. Unutkanlığa mutsuzluk, hayattan tat alamama, uykusuzluk, halsizlik, dalgınlık, içe kapanma, motivasyon azlığı, iştahsızlık, sinirlilik, alınganlık, yalnızlık ve değersizlik...

Devamı

Yaşlılık ve Ruhsal Hayat

Son yıllarda gelişen teknoloji ve sağlık bilincinin güçlenmesi hayat süresini uzatmıştır. 20. yüzyılın başlarında ortalama yaşam süresi 40 yıl iken bu günümüzde 70'li yaşları geçmiştir. Yaşlanabilecek kadar yaşamak Allah'ın bir lutfu. Ancak bu lutuf beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Yaşlı insan daha yavaş düşünüyor, algılaması ve yetenekleri zayıflıyor, dikkati azalıyor, öğrenme yetisi azalıyor, hareket kabiliyetleri zayıflıyor. Ayrıca ruhsal esneklik kabiliyeti, yeni durumlara uyum sağlama, yeni düşünceleri kabul etme becerileri zayıflıyor, ilişkilerde daha seçici ve şüpheci oluyor, bedeniyle daha fazla ilgilenmeye başlıyor.

Devamı

Yutmayı Bile Unutuyorlar

Çağımızın sıklığı gittikçe artan hastalıklarından Alzheimer Hastalığı. Git gide artmasının sebebi de dünyadaki yaşlı nüfusun artması. Ortalama ömür süresi arttı. Bugün dünyada 18 milyon, Türkiye'de de 350-400 bin Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. İlginç bir istatistik bu hastalara bakan aile bireylerinde de yüzde 60 oranında ağır depresyon görülüyor. Hastalığın sıklığı 70'li yıllara nazaran 30 kat artmış durumda. Dünya Alzheimer Raporu'na göre 2030 yılında hasta sayısı 2'ye, 2050'de 3'e katlanmış olacak.

Devamı
GSM: 0 (530) 545 54 64
E-posta: bilgi@adnancoban.com.tr
Telefon: 0(212) 291 53 18
Adres: Teşvikiye Cad. Çevre Apt. No:35
Kat:1 Daire:1 Nişantaşı/İstanbul